Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook zawiesza działanie 200 aplikacji

(fot. Pixabay)

Facebook zawiesił działanie dwustu aplikacji, które mogły nadużywać dostępu do danych użytkownika.

W oficjalnym komunikacie Facebook poinformował, że szczegółowo zweryfikuje sposób gromadzenia i wykorzystywania danych przez te aplikacje. Jeżeli podejrzenia serwisu potwierdzą się i okaże się, iż zostały złamane regulaminy Facebooka - podejrzane programy zostaną usunięte z platformy społecznościowej.
Trwający właśnie audyt dotyczący bezpieczeństwa danych użytkowników jest rezultatem skandalu, w którego centrum znalazła się firma Cambridge Analytica. Ta ostatnia jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 87 mln osób zarejestrowanych na Facebooku, które zostały następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

(LL, 16.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie 82 proc. gospodarstw miało w 2017 r. przynajmniej jeden komputer

(fot.pixabay.com)

Przynajmniej jeden komputer w domu miało prawie 82 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten wzrósł o 1,7 p. proc. w porównaniu z rokiem 2016 i o 4,7 p. proc. w porównaniu z 2014 r. - poinformował w czwartek GUS.

GUS informuje, że 78 proc. gospodarstw domowych posiadało w 2017 r. dostęp do internetu szerokopasmowego, a w porównaniu z rokiem poprzednim udział ten zwiększył się o 1,9 p. proc.

Według GUS dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Odsetek gospodarstw z internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich. Wskaźnik dostępu do internetu najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych.

Wśród gospodarstw nie posiadających dostępu do Internetu w domu - dwie trzecie gospodarstw domowych, jako główną przyczynę wskazało brak potrzeby korzystania z niego.

GUS zauważa, że coraz więcej kupujemy  przez internet, bo 30 proc. ogółu osób kupuje online ubrania i sprzęt  sportowy, 11 proc. - żywność i kosmetyki, 10 proc. - książki i czasopisma a prawie 10 proc. kupuje wczasy, wycieczki i bilety.

Według GUS 79 proc. Polaków internet wykorzystuje głównie do czytania informacji, 49 proc. do oglądania materiałów video.

W 2017 r. książki elektroniczne (e-booki) czytało prawie 11 proc. osób. Mężczyźni częściej sięgają po e-booki i audiobooki niż kobiety, które zdecydowanie przeważają w czytelnictwie książek drukowanych. Czytelnikami e-booków jest głównie grupa w wieku 16-24 lata (26 proc.), w przedziale wiekowym 25-54 lata e-booki czytało niecałe 12 proc. osób.

W ciągu 12 miesięcy w 2017 roku audiobooków słuchało prawie 6 proc. osób (w wieku 16-24 lata – 12,4 proc., w grupie 25-54 lata 6,7 proc. osób.

W 2017 roku 31 proc. osób w wieku 16-74 lat kontaktowało się z administracją publiczną poprzez stronę internetową.

(PAP, 17.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo