Dział:

Dodano: Marzec 14, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Twórcy Outriders rozwijają serwis reporterski i zamykają bloga o podróżach

Zespół redakcji Outriders stale się powiększa (screen YouTube.com)

Depeszowcy piszący z Chin i Afryki, rozbudowany newsletter o wydarzeniach na świecie oraz nowy design serwisu - to najważniejsze plany na ten rok twórców projektu Outriders, którzy jednocześnie zamykają swojego bloga Podróżniccy.

Na początku marca informowaliśmy, że pracę w redakcji Outriders rozpoczął bloger Rafał Hetman. W ostatnich dniach do zespołu dołączyły też Kamila Kowalewska (tematyka podróżnicza) oraz Alicja Peszkowska (komunikacja i społeczność). To nie koniec ruchów personalnych.

- Szukamy depeszowców. Jeszcze w marcu powinniśmy przedstawić naszego człowieka w Chinach. Zaczęliśmy też poszukiwania w Afryce (RPA lub Kenia). Bardzo możliwe, że po raz pierwszy będzie pisał dla nas obcokrajowiec. Myślimy też o Turcji, ale nie jest to łatwe ze względu na procedury i warunki pracy dziennikarzy w tym kraju - informuje Jakub Górnicki, jeden z założycieli Outriders.

W tym tygodniu ma oficjalnie ruszyć promocja newslettera „Outriders Brief” na temat spraw międzynarodowych, który przez kilka tygodni był w fazie beta-testów. W każdy piątek rano jego subskrybenci otrzymują zbiór doniesień ze świata. Są one opracowane w zamkniętej formie, ale też z możliwością dotarcia po jednym kliknięciu do źródła w oryginalnym języku.

26 września w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się „Outriders Summit” - międzynarodowa konferencja poświęcona dziennikarstwu. Wśród zaproszonych gości są m.in. Adam Thomas (dyrektor Europejskiego Centrum Dziennikarstwa) oraz Rob Wijnberg (założyciel holenderskiego serwisu De Correspondent).

- Chcemy rozmawiać o tym, jak tworzyć lepsze materiały, a nie jak zarabiać pieniądze - wyjaśnia założyciel Outriders.

Serwis działa jako spółka not-for-profit. Twórcy zebrali pieniądze na start w serwisie crowdfundingowym Wspieram.to – w sumie 83 tys. zł. – Środki na dalszą działalność chcemy pozyskiwać od stałych donatorów. Nie zamierzamy jednak wprowadzać płatności za dostęp do treści w naszym serwisie - zaznacza Górnicki.

Tymczasem jeszcze w tym tygodniu dojdzie do oficjalnego zamknięcia bloga Podróżniccy.com, który od 2011 roku tworzyli Anna i Jakub Górniccy, założyciele Outriders. - Nie chcemy, aby blog dryfował, tylko po prostu się z nim pożegnamy. Decyzja o jego zamknięciu zapadła już dawno, ale dotąd nie mówiliśmy o tym wprost. Będziemy go wspominać z sentymentem, bo stamtąd wzięła się połowa początkowego zespołu Outriders. Nie rezygnujemy jednak z publikowania autorskich treści. Wkrótce na Outriders ukaże się mój reportaż, a w drugiej połowie roku materiał stworzony wspólnie z Anią - deklaruje Jakub Górnicki.

Podróżniccy.com to najlepszy blog podróżniczy w rankingu magazynu Press z 2012 roku. Natomiast zespół Outriders zgarnął w 2017 roku Grand Press Digital za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.

(PAZ, 14.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.