Dział: KSIążKI

Dodano: Styczeń 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”

Press

Marcin Wójcik

Wydawnictwo Agora
Warszawa 2017

Jeżeli autor sądzi, że tą książką wreszcie wstrząśnie polskim Kościołem, to życzę, by mu się udało, lecz pozostanę pesymistką. Bo w swoich reportażach ujawnia coś znacznie poważniejszego niż sam problem „celibat kontra pożądanie”. Książka składa się z ponad 20 tekstów napisanych z wrażliwością reportera i prezentujących różne formy reportażowe. Dzięki temu ma swój rytm, a każdy kolejny tekst jest jakąś niespodzianką. Reporter wykonał ogromną pracę, by zebrać te świadectwa. A że Wójcik sam zaliczył kilka lat seminarium, więc wie, o czym pisze, o kim pisze i jak ma to napisać, by nie zrobić krzywdy. Bohaterami reportaży są nie tylko studenci seminarium i księża, którzy nie radzą sobie z celibatem i z samotnością, ale także ich kochanki, żony, rodziny, no i przełożeni. Oraz wykorzystywane dzieci. Księża okazują się tu tylko ludźmi: nie radzą sobie nie tylko z zachowaniem celibatu, ale też, już po odejściu z Kościoła, z utrzymaniem rodziny i odpowiedzialnością za dzieci. Smutne to opowieści, nieraz przerażające brakiem jakichkolwiek zahamowań w oszukiwaniu wiernych. Poraża dwulicowość i wyrachowanie w imię zachowania przywilejów i pozycji, zgodnie z zasadą: „jest chujowo, ale stabilnie”. Lecz to, co autorowi udało się szczególnie obnażyć, to trwałość i siła Systemu, który działa i jest skuteczny nawet w najbardziej dwuznacznych sytuacjach. Systemu, w którym wszyscy o wszystkim wiedzą, wszyscy to akceptują i wszyscy są przez to równie winni. Opisując jednostki, reporter opisał cały Kościół. Zaś żeby zmienić System, Kościół musiałby przejść wewnętrzną rewolucję, a książka Wójcika świetnie pokazuje, dlaczego to niemożliwe.

(RG, 02.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Styczeń 02, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Więzy krwi”

Press

Jean Hatzfeld

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2017

Francuski reporter Jean Hatzfeld wrócił do Rwandy, żeby się dowiedzieć, czy ludobójstwo z 1994 roku odcisnęło piętno na dzieciach tych, którzy wtedy mordowali i byli mordowani. Hatzfeld zna ten temat, to już jego czwarta książka o Rwandzie (poprzednie to: „Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy”, „Sezon maczet”, „Strategia antylop”). W tej najnowszej nie ma jednak krwawych opisów, jak to członkowie plemienia Hutu w cztery miesiące zamordowali maczetami ok. 1 mln Tutsi. Bohaterowie tej książki byli zbyt mali, żeby to zapamiętać, albo nie było ich jeszcze na świecie. W Rwandzie po ludobójstwie wprowadzono politykę, która ma leczyć rany po samobójstwie. W domach rodzice z dziećmi też niezbyt chętnie o tym rozmawiają. Hutu i Tutsi siedzą obok siebie w szkolnych ławkach i w kościołach. W szkołach dzieci co prawda dowiadują się o krwawej przeszłości, lecz bez zbędnych szczegółów, które mogłyby na nowo rozpalić nienawiść. Nastolatkowie, którzy wtedy byli małymi dziećmi, opowiadają reporterowi, że między sobą też rzadko rozmawiają o tym, co robili ich rodzice w 1994 roku i jak potoczyły się losy ich rodzin po ludobójstwie. Skrywana nienawiść czasami jednak wybucha i między uczniami dochodzi do przemocy.

Dzięki reporterskiemu kunsztowi Hatzfelda znowu możemy zobaczyć, co się dzieje za zasłoną zaciągniętą przez władze Rwandy. Autor odwiedza niektórych z bohaterów swoich poprzednich książek i rozmawia z ich dziećmi. Odkrywa ból i liczne traumy, które są udziałem kolejnego pokolenia. „Nie wiem, ile pokoleń musi jeszcze minąć, by młodzi Tutsi i Hutu mogli się wspólnie śmiać i nawiązywać przyjaźnie” – mówi mu 19-letnia Ange Uwase.

(MAK, 02.01.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.