Temat: internet

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

List w sprawie kobiet w jury Grand Press. Odpowiedź Andrzeja Skworza

Andrzej Skworz, redaktor naczelny "Press" i organizator konkursu Grand Press (fot. Rafał Masłow)

Autorki "Wysokich Obcasów”, inicjatorki listu na Facebooku w sprawie zbyt małej reprezentacji kobiet w jury Grand Press, zakończyły w poniedziałek zbieranie podpisów pod listem. Podpisało się pod nim 461 dziennikarek i dziennikarzy.

O liście czytaj tutaj.

Publikujemy odpowiedź Andrzeja Skworza, redaktora naczelnego „Press”, organizatora konkursu Grand Press:

Szanowni sygnatariusze apelu w sprawie jury Grand Press,

Jako organizator konkursu Grand Press z wdzięcznością przyjmuję Państwa apel i obiema rękami się pod nim podpisuję: tak, więcej kobiet w jury Grand Press!
Państwa list daje mi poważny argument w kolejnych rozmowach z dziennikarkami zapraszanymi do jury – od lat bowiem panie nie przyjmują chętnie tej propozycji. Powody odmowy są najczęściej dwa: chcą startować w konkursie i powalczyć o nagrody (co jako organizator, któremu zależy na jakości zgłaszanych prac, bardzo cenię) albo tłumaczą się zapracowaniem.
Będąc w jury Grand Press, trzeba bowiem poświęcić kilkadziesiąt godzin zgłoszonym do konkursu materiałom i to tuż przed końcem roku. Najpierw przez cały listopadowy weekend, potem w domu, na koniec na posiedzeniu finałowym. Stąd mój wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich, którzy się tego trudu przez ponad 20 lat podejmowali.
Zgadzam się również z sygnatariuszami listu co do tego, że w Grand Press „jedno pozostało niezmienne: stosunek organizatorów Konkursu do dziennikarek”. Z dumą mogę zapewnić, że nigdy w ponad 20-letniej historii konkursu, przyznając nominacje i nagrody, jury nie kierowało się tym, czy autorem danej pracy jest kobieta czy mężczyzna – pod tym względem obowiązuje absolutna równość. Decyduje tylko jakość dziennikarstwa prezentowana w zgłoszonym materiale — o czym mogą zaświadczyć same laureatki Grand Press podpisane pod Państwa listem. I tak pozostanie.
Dlatego nie mogę się zgodzić z Państwa uwagą, że „najważniejszy polski konkurs dziennikarski nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością”. Jeśli bowiem chodzi o rzeczywistość w dziennikarstwie – a przecież tylko ono w tym konkursie jest oceniane – wprowadzane przez nas nowe nagrody i otwarcie się na nowe media najlepiej świadczy o tym, że śledzimy zmiany w naszym zawodzie.
Jeżeli zaś jako zmieniającą się rzeczywistość sygnatariusze listu postrzegają brak kobiet na stanowiskach szefów w prasie, radiu, telewizji, internecie – absolutnie się z Państwem zgadzam. I także opowiadam się za tym, by „znakomite polskie dziennikarki otrzymały równą ze swoimi kolegami szansę decydowania o standardach środków przekazu w naszym kraju”. Będzie to możliwe tylko wtedy, jeżeli zaczniemy się wspólnie domagać szerszej reprezentacji kobiet na kierowniczych stanowiskach w największych mediach informacyjnych i opiniotwórczych. To w tych gremiach co roku szukamy jurorów do Grand Press.
Walczmy więc z prawdziwą chorobą, a nie z jej symptomami.

Andrzej Skworz
Redaktor naczelny „Press”

(05.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: internet

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 06, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sylwia Czubkowska odchodzi z "Dziennika Gazety Prawnej"

Takim wpisem Sylwia Czubkowska zaanonsowała swoje odejście z "DGP" (screen z Twittera)

Sylwia Czubkowska pracuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (Infor Biznes) od 2009 roku. W lutym 2018 roku zmieni pracodawcę. Dziennikarka pozostaje w mediach.

Sylwia Czubkowska zasugerowała swoje odejście na Twitterze: "Właśnie zobaczyłam dzisiejszą ostatnią stronę @DGPrawna. Bardzo to miłe. Szczególnie tak na do... no dobra jeszcze nic nie będę pisać". 

Komentarz dotyczył strony, na której wydawca chwali się "dziennikarzami najwyższej próby", wśród nich Czubkowską.

Jak udało nam się potwierdzić w redakcji "DGP", Sylwia Czubkowska pracę w nowym miejscu rozpocznie w lutym 2018 roku. Dziennikarka w rozmowie z "Presserwisem" nie chciała jednak zdradzić żadnych szczegółów.

Sylwia Czubkowska pracuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" (Infor Biznes) od początku powstania tytułu, czyli od września 2009 roku. Specjalizuje się w tematach innowacji, nowych technologii i edukacji. Wcześniej pracowała m.in. w "Dzienniku", "Polska The Times" oraz w "Przekroju". Od 2014 roku współprowadzi bloga Majsterki.pl.


(JOK, 06.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo