Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 23, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„The Guardian” zarzuca Kate i Williamowi ocieplanie wizerunku Polski

Kate i William odwiedzili Gdańsk (fot. Adam Warżawa/PAP)

Brytyjski dziennik "The Guardian" zarzucił, że książę William i księżna Kate odwiedzając Polskę przyczynili się do ocieplenia wizerunku kraju, który według nich jest spychany "w kierunku autorytaryzmu". Na tekst zareagowała Ambasada Polski w Londynie.

Książę William i księżna Kate przebywali w Polsce w poniedziałek i wtorek (17-18 lipca br.), o czym rozpisywały się media w kraju i za granicą, m.in. w kontekście kreacji księżnej i dzieci pary książęcej. Zdaniem Kate Maltby (związana z think tankiem Bright Blue), autorki artykułu "William i Kate dali się wciągnąć w popieranie brzydkiego, polskiego nacjonalizmu", Kate i William powinni się wstydzić.

"Nie trzeba być na bieżąco z rozwojem sytuacji politycznej w Polsce, żeby się zorientować, że para książęca musiała w tym tygodniu wymieniać uściski rąk z bardzo niesympatycznymi ludźmi. Rządzący Polską od dwóch lat PiS spycha ten kraj w kierunku autorytaryzmu" – napisała Maltby.

Dziennikarka zarzuca parze książęcej, że program ich wizyty "wpisał się w rządową kampanię rewizji historii". "Brexit osłabił nas do tego stopnia, że nie możemy już sobie pozwolić na liderowanie demokratycznemu światu. Zamiast tego wysyłamy rodzinę królewską, by przekąszała z ludźmi, którzy znaleźli chwilkę pomiędzy kolejnymi aktami niszczącymi konstytucję - i legitymizowała je" - argumentowała Maltby zarzucając brytyjskiemu MSW, że na to pozwolił.

Na artykuł zareagowała Ambasada Polski w Londynie. "Szanuję prawo każdego do wypowiadania własnej opinii, ale nie mogę zaakceptować, kiedy ktoś posługuje się historycznymi przeinaczeniami i dowolnie interpretuje fakty, aby udowodnić tezy, które nie są prawdziwe" - napisał w liście protestacyjnym do brytyjskiego dziennika Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie. Dodał, że w związku z zawartym w artykule oskarżeniem o "sponsorowanie przez Państwo Polskie polityki zaprzeczania Holokaustowi", zapewnia, że "odniosą się do niego właściwe instytucje w Polsce podejmując odpowiednie kroki prawne".


(IKO, 23.07.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.