Temat: spory sądowe

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 25, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piotr Nisztor skarżył Press z art. 212 kk - proces umorzony

(fot. vanna44 / pixabay.com / lic. CC0)

Sąd pierwszej instancji umorzył postępowanie karne przeciwko dziennikarce i redaktorowi serwisu Press.pl. Wystarczyła sama analiza akt sprawy. Proces o zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego wszczął Piotr Nisztor.

W czwartek 22 czerwca br. Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli zdecydował o umorzeniu postępowania przeciwko Elżbiecie Rutkowskiej i Grzegorzowi Kopaczowi z redakcji Press.pl. Prywatne oskarżenie przeciwko nim na podstawie art. 212 kk wniósł Piotr Nisztor. Jego zdaniem działając wspólnie i w porozumieniu zamieścili oni na Press.pl materiał, w którym go pomówili. Chodziło o tekst z 13 czerwca 2016 roku pt. "Krzysztof Czabański kontra Jacek Kurski, czyli wojna podjazdowa w prawicowej prasie" relacjonujący spór wokół funkcjonowania mediów publicznych prowadzony przez "Gazetę Polską" i "Gazetę Finansową".

Sąd jeszcze przed właściwą rozprawą postanowił umorzyć postępowanie karne przeciwko byłej dziennikarce i byłemu redaktorowi naczelnemu Press.pl. Uznał, że sama analiza akt sprawy pozwala stwierdzić, iż czyn zarzucany oskarżonym nie zawiera znamion czynu zabronionego. W uzasadnieniu swojej decyzji napisał: "Treścią pomówienia mogą być właściwości lub sposób postępowania, które mają charakter poniżający w opinii publicznej albo podrywający zaufanie społeczne". Podkreślił, że artykuł Press.pl: "nie zawierał jakichkolwiek treści, które mogłyby zniesławić Piotra Nisztora", zawierał natomiast "przytoczenie opinii dotyczących działalności osób związanych ze środowiskiem dziennikarzy".

Sąd nie miał wątpliwości, że zachowanie oskarżonych nie wypełniało znamion czynu określonego w art. 212 § 1 kk. Kosztami procesu obciążył oskarżyciela.

Postanowienie nie jest prawomocne. (CP)

(25.06.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.