Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Freedom House: Polska wypadła z grupy krajów z wolnymi mediami

Ostatni raz Polska została zakwalifikowana do grupy krajów z częściowo wolnymi mediami w raporcie z 1990 roku (źródło mapy: https://freedomhouse.org/report/freedom-press/freedom-press-2017)

Polska zanotowała największy spadek w rankingu wolności mediów na świecie i po raz pierwszy od 1990 roku nie zakwalifikowała się do kategorii państw, w których istnieje pełna wolność mediów - wynika z raportu "Press Freedom 2017" amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House.

Polska w raporcie podsumowującym ub.r. uzyskała 34 pkt (w skali 1-100, im mniej punktów, tym większa wolność mediów), o 6 pkt więcej niż w raporcie podsumowującym 2015 rok. Nasz kraj zajął 66. miejsce na 199 państw i terytoriów (ex aequo z Antiguą i Barbudą oraz Koreą Południową). W raporcie z ub.r. byliśmy na 51. miejscu (ex aequo z Francją, Łotwą i Hiszpanią).

Polska zanotowała największy spadek w zestawieniu i z grupy państw z wolnymi mediami (tak kategoryzowane są kraje, które uzyskały do 30 pkt) została przeniesiona do grupy państw z częściowo wolnymi mediami (od 31 do 60 pkt, dalej są kraje, w których nie ma wolności mediów).

Ostatni raz Polska została zakwalifikowana do grupy krajów z częściowo wolnymi mediami w raporcie z 1990 roku, podsumowującym 1989 rok. Do 2016 roku Polska była w grupie państw z wolnymi mediami. 

W raporcie łączna ocena każdego kraju składa się z trzech wskaźników: otoczenie prawne, polityczne i ekonomiczne. W przypadku Polski otoczenie prawne oceniono na 11 pkt (wzrost o 2 pkt w porównaniu z ub.r., w skali do 30 pkt), otoczenie polityczne - 14 pkt (wzrost o 3 pkt w skali do 40 pkt), otoczenie ekonomiczne - 9 pkt (wzrost o 1 pkt w skali do 30 pkt).

"Status Polski spadł z powodu braku tolerancji rządu dla niezależnego i krytycznego dziennikarstwa, politycznego wpływu na media publiczne i ograniczenia wolności wypowiedzi na temat polskiej historii oraz tożsamości, co doprowadziło do polaryzacji i autocenzury" - możemy przeczytać w raporcie.

Jako najważniejsze zmiany mające wpływ na ograniczenie wolności mediów w Polsce Freedom House wymienia m.in.: ustawę medialną, która zaczęła obowiązywać w styczniu ub.r.; próbę ograniczenia dostępu dziennikarzy do Sejmu; wypowiedzenie przez urzędy prenumerat prasy sprzyjającej opozycji i przeniesienie budżetów reklamowych przez spółki skarbu państwa do mediów prorządowych.

Raport Press Freedom 2017 za państwo z najbardziej wolnymi mediami uznał Norwegię (8/100 pkt), która wyprzedziła Holandię i Szwecję (po 11 pkt). Na końcu rankingu są: Korea Północna i Turkmenistan (po 98 pkt), które wyprzedzają Uzbekistan (95 pkt).

Wśród krajów, które zmieniły swoją kategorię w raporcie, poza Polską są: Afganistan (awansował z kategorii krajów bez wolnych mediów do krajów z częściowo wolnymi) i Malediwy (spadły z grupy z częściowo wolnymi do bez wolnych mediów). 61 państw (31 proc.) uznano za takie, które mają wolne media, 72 (36 proc.) za te z częściowo wolnymi mediami i 66 (33 proc.) za państwa bez wolnych mediów. 

Spośród krajów Unii Europejskiej w grupie państw z częściowo wolnymi mediami, poza Polską, znalazły się Włochy (31 pkt), Rumunia (38 pkt), Chorwacja (41 pkt), Bułgaria (42 pkt), Grecja, Czarnogóra i Węgry (po 44 pkt).

Raport "Freedom of the Press" jest przygotowywany od 1980 roku przez amerykańską organizację pozarządową Freedom House. Cały raport "Press Freedom 2017" jest dostępny tutaj

Polska spadła też o siedem pozycji w tegorocznym zestawieniu "World Press Freedom Index", przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic, i znalazła się na 54. pozycji. Przed rokiem Polska spadła z 18. na 47. miejsce tego rankingu.


(JM, 09.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Przegląd Sportowy" z najniższym spadkiem wśród dzienników ogólnopolskich

Najlepiej sprzedającym się ogólnopolskim dziennikiem w marcu br. był "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska) - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Wszystkie tytuły w segmencie zanotowały spadki w porównaniu z marcem ub.r.

Średnia sprzedaż ogółem "Faktu" wyniosła w marcu br. 277 877 egz. (o 7,31 proc. mniej niż rok wcześniej). Na drugim miejscu był "Super Express" (ZPR Media) - 133 095 egz. (spadek o 7,18 proc.), który nadal wyprzedza "Gazetę Wyborczą" (Agora SA) - 117 100 egz. (największy spadek w zestawieniu - o 19,63 proc.).

Najmniejszy spadek rok do roku zanotował "Przegląd Sportowy" (Ringier Axel Springer Polska) - o 2,83 proc., do 24 968 egz.

(JM, 09.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo