Temat: spory sądowe

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 18, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd ponownie rozpatrzy, czy Fratria może używać nazwy „wSieci”

wsieci.rp.pl (na górze) oraz gazetawsieci.pl (na dole)

Sąd Najwyższy skierował do ponownego rozpoznania żądanie Gremi Media zakazu używania nazwy „wSieci” przez spółkę Fratria.

Gremi Media, wydawca Rzeczpospolitej i Parkietu oczekuje od spółki Fratria, która wydaje tygodnik „wSieci” przeprosin i zapłaty 50 tys. zł na cel charytatywny. Gremi wskazuje, że przysługuje jej prawo do wyrażenia „w sieci", a wynika ono z faktu, że spółka jako pierwsza zaczęła używać jej do określenia funkcjonującej od 2011 r. subdomeny strony internetowej serwisu rp.pl, subdomena została również w 2012 r. zgłoszona do Urzędu Patentowego. Fratria także zarejestrowała tytuł „w Sieci" dla tygodnika, a potem domenę „gazetawsieci.pl".

Sąd Okręgowy i Apelacyjny w Warszawie potwierdziły, że spółka Gremi (wcześniej Presspublica) pierwsza używała określenia „w sieci". Jednak ich zdaniem nie występuje ryzyko pomyłki, co do rozpoznania produktu i wydawcy, bo nie można porównywać wyłącznie słów, ale całe witryny internetowe. Sądy z powodu „braku znaczącego ryzyka konfuzji” nie widziały podstaw do wydania zakazu.

Pełnomocnicy Gremi Media powołali się na to, że sądy jednak widziały pewne ryzyko wprowadzenia w błąd czytelników i argumentowali przed Sądem Najwyższym, że polskie i unijne prawo oraz orzecznictwo nie stopniują konfuzji. W związku z tym SN stwierdził wady w werdykcie i nakazał powtórzenie procesu.

(TAD, 18.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.