Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Październik 03, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP po raz pierwszy na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

(fot. materiały prasowe)

W Gdyni  zakończyła się ósma edycja Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, po raz pierwszy objętego patronatem medialnym Telewizji Polskiej. Nowością festiwalu była nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, którą Jacek Kurski uhonorował film „Cztery życia Lidii Lwow” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

Telewizja Polska była autorem codziennych relacji z najważniejszych wydarzeń tego wyjątkowego Festiwalu, w tym uroczystej finałowej Gali, którą prowadzili Aleksandra Agaciak „Lilu” oraz Krzysztof Ziemiec z „Wiadomości” TVP1. Gala była retransmitowana w niedzielę 2 października na antenie Jedynki.

Podczas Gali wręczono nagrody festiwalu, w tym główny laur filmowy. Złoty Opornik otrzymał Henryk Jurecki za film: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Jak stwierdziło festiwalowe jury, obraz nagrodzono za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu przyznano nagrodę Prezesa TVP, którą Jacek Kurski uhonorował przejmujący dokument „Cztery życia Lidii Lwow” autorstwa Rafała Mierzejewskiego, reżysera i scenarzysty, twórcy reportaży historycznych i filmów dokumentalnych, specjalizującego się w tematyce historycznej, szczególnie dotyczącej nieodkrytych jeszcze kart II wojny światowej. Nagroda Prezesa TVP to 50 tys. złotych.

- Chcę wyrazić wielką radość, że wreszcie telewizja publiczna jest obecna na tym festiwalu, o osiem lat za późno, ale wreszcie jest! – powiedział prezes Jacek Kurski w trakcie wręczania nagrody. - Ileż tu jest pięknych historii, bohaterów, których losy czekają na opowiedzenie. Życie pani Lidii zostało dopiero zdokumentowane, ale wciąż czeka na pokazanie w filmie fabularnym. Jestem przekonany, że jeszcze nie za rok, ale za dwa lata już będziemy oglądać filmy o naszych bohaterach.

Arkadiusz Gołębiewski, twórca i dyrektor Festiwalu, z wielką satysfakcją przyjął włączenie się TVP w konkretne działania na rzecz odkłamywania polskiej historii.

- Nagroda Prezesa TVP ma ogromne znaczenie dla polskich twórców jako realne wsparcie dla produkcji opisujących językiem filmowym historię najnowszą – stwierdził dyrektor Gołębiewski. – Mam nadzieję, że ta prestiżowa nagroda będzie dla nich sygnałem, by inspiracji szukać w przemilczanych dotychczas fragmentach współczesnej historii naszego kraju.

Nagrodzony przez prezesa TVP film prezentuje niezwykłą historię 96-letniej Lidii Lwow-Eberle (pseudonim okupacyjny Lala), córki rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierza AK i konspiracji niepodległościowej, ostatniej towarzyszki życia mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", więźniarki politycznej PRL. Jej życie jest odbiciem najważniejszych wydarzeń z historii XX wieku: ostatnie lata carskiej Rosji, rewolucja bolszewicka, wojna polsko – sowiecka 1920 r., realia kresowe II Wojna Światowa, zmiany granic, PRL i jego oblicza, w końcu niepodległa Rzeczypospolita.

Festiwalowa publiczność miała okazję do niezwykłego spotkania z bohaterką filmu Rafała Mierzejewskiego. Lidia Lwow – Eberle odebrała podczas Gali Sygnet Wolności – specjalną nagrodę przyznawaną bohaterom walczącym o wolność i niepodległość Ojczyzny.

- Cztery lata walczyłam o wolność Polski i Polska jest wolna, odsiedziałam więzienie, skończyłam studia, prowadziłam badania archeologiczne, i to chyba wszystko co chcę powiedzieć – mówiła wzruszona Lidia Lwow-Eberle.

Jury festiwalowe przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymała Julita Wołoszyńska-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie wyróżnienie - Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”. Trzecie trafiło do Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego za obraz „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.

Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej - Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki, „Zapora” – reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski. Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadał filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Dyrektor Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.

Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”, wstrząsającą opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie. Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz – Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz – Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana została Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.

Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to jedyne w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej wydarzenie szeroko prezentujące audiowizualne prace poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” oraz polskiej historii w latach 1939 – 1989. W tym roku na konkurs nadesłano aż 64 filmy – to rekordowa liczba zgłoszeń. Do Konkursu Głównego Festiwalu zakwalifikowano 27 filmów, natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji.

(03.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KOMUNIKATY PRASOWE

Dodano: Październik 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Eurowizja Junior w TVP1!

(fot. materiały prasowe)

Margaret, Anna Wyszkoni i Marcin Kusy zostali jurorami w Konkursie Piosenki Eurowizja Junior 2016. Wezmą w nim udział dzieci w wieku 9-14 lat, które wykonają premierowe specjalnie zaaranżowane utwory. TVP1 będzie transmitować koncert 15 października o godzinie 17.30.

Telewizja Polska powraca do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizja Junior po 12 latach nieobecności. W Koncercie Krajowych Eliminacji wezmą udział młodzi artyści, którzy pomyślnie przeszli otwarty nabór do Konkursu. Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane były do 20 września, a 10 uczestników zostało wyłonionych podczas zamkniętego castingu 24 września.

15 października Koncert Krajowych Eliminacji otworzy zwyciężczyni Junior Eurovision 2015 - Destiny Chukunyere i wykona nagrodzoną piosenkę „Not My Soul”. Gospodarzem koncertu będzie Radek Brzózka.

Najlepszy dziecięcy wykonawca zostanie wybrany zarówno głosami telewidzów, jak i jurorów. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę podczas Międzynarodowego Finału Eurowizji Junior 2016, który w tym roku  odbędzie się 20 listopada na Malcie. Koncert na żywo z tego wydarzenia widzowie obejrzą o godz. 16.00 w TVP1.

Finał na Malcie będzie także cennym doświadczeniem dla młodych uczestników. Europejska Unia Nadawców (EBU) stawia w tym roku na liczne warsztaty oraz imprezy towarzyszące Eurowizji Junior. W przeciwieństwie do innych programów z udziałem dzieci to nie rywalizacja, a edukacja i integracja są w tym projekcie najważniejsze.

Już od 18 września aż do finału, w soboty i niedziele, TVP1 w ośmiominutowych reportażach przypomina historię i zasady konkursu oraz prezentuje uczestników i jurorów.

Więcej informacji na temat uczestników i jurorów można też znaleźć w mediach społecznościowych: facebook.com/eurowizjatvp oraz snapchat eurowizja tvp.

(05.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.