media reklama
22.04.2021 czwartek
Press
PresserwisPrenumerataKsięgarniaReklamaKontakt
Grand Press Photo 2007- galerie
A A A Drukuj Opinia Wyślij
Prasa o Grand Press Photo 2007
Super Express
Nasz fotoreporter najlepszy
Nagrodzone zdjęcie przedstawia smutnego Kazimierza Marcinkiewicza (48 l.) po przegranych wyborach prezydenckich w Warszawie. To samo zdjęcie zdobyło również w tym samym konkursie pierwsze miejsce jako zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia.
Jak mu się udało zrobić tak interesujące zdjęcie?
- Byłem na wieczorze wyborczym, czekałem wraz z kolegami na moment, kiedy Marcinkiewicz wyjdzie. Aż wreszcie wyszedł. Był przygaszony. Pokazał wtedy swoje prawdziwe emocje, a ja próbowałem uchwycić je na zdjęciu - opowiada skromnie Maciek. Dostał 10 tys. zł nagrody.
Maćku! Serdecznie ci gratulujemy i cieszymy się wraz z tobą!
JaMa

Rzeczpospolita
Fotoreporterzy "Rz" nagrodzeni
Główną nagrodę trzeciej edycji Grand Press Photo zdobył Maciej Nabrdalik ("Super Express") za zdjęcie Kazimierza Marcinkiewicza wykonane po przegranych wyborach na prezydenta Warszawy. Pierwszą nagrodę w kategorii sportfotoreportaż otrzymał fotoreporter "Rzeczpospolitej" Jerzy Dudek za zdjęcia z treningu i zawodów juniorek w gimnastyce artystycznej. Do finału weszli także: Marian Zubrzycki (kategoria wydarzenia) oraz Jakub Kamiński (kategoria życie codzienne) z "Rz".
k.b.

Gazeta Wyborcza
Rozdano nagrody dla fotoreporterów
Fotografów i jurorów Grand Press Photo 2007 urzekły w tym roku piękne obrazy, niewiele mówiące o Polsce i świecie w 2006 roku
Wczoraj w warszawskiej Kinotece rozdano nagrody Grand Press Photo 2007. Konkurs już po raz trzeci zorganizował miesięcznik „Press". Jurorzy - Wojciech Druszcz („Polityka"), Piotr Wójcik („Gazeta Wyborcza"), Paweł Kopczyński (agencja Reutersa) i Artur Pawłowski - spośród 3760 zdjęć wybrali do finału 138 fotografii. Główną nagrodę zdobyło zdjęcie Macieja Nabrdalika z Super Expresu pokazujące Kazimierza Marcinkiewicza po przegranych wyborach na prezydenta Warszawy.
Zdjęcie Roku wybrał przewodniczący jury- Jean-Marc Bouju, laureat World Press Photo 2004 za fotografię irackiego jeńca tulącego syna w amerykańskiej bazie w Nadżafie. Francuski fotoreporter mieszkający na stale w USA dokumentował - głównie dla Associated Press - konflikty w Nikaragui, Ruandzie, Liberii, Sierra Leone, Bośni, Zairze, Timorze Wschodnim, Iraku. O zdjęciu Macieja Nabrdalika powiedział „Gazecie": - To doskonała, mocna fotografia, która wyróżnia się na tle innych zdjęć prasowych. Ciekawe zdjęcia zostały również nagrodzone w kategorii „Ludzie". Polscy reporterzy zrobili w tym roku wiele dobrych portretów.
Na wystawie w Kinotece jest kilka zdjęć newsowych, ale nie układają się one w obraz minionego roku. Świetne fotografie z pierwszych stron polskich gazet nie znalazły się w finale konkursu. Rozczarowują również wybrane do finału fotoreportaże, w większości przegadane, poruszające się wokół znanych już tematów (balet, pływanie synchroniczne, społeczność cygańska), mało odkrywcze formalnie.
Autorzy zapominają, że żyjemy w świecie mediów elektronicznych i poprzeczka dla reporterów prasowych jest postawiona bardzo wysoko. Na tym tle wyróżniają się fotoreportaże z Libanu Adama Kozaka (dla „Gazety Wyborczej"), o starowiercach Tomasza Tomaszewskiego (dla „National Geographic"), Marka Zawadki o dogoterapii wśród niepełnosprawnych (publikowany w „Newsweeku").
W najnowszym katalogu towarzyszącym wystawie World Press Photo Michele McNally, szefowa jury tegorocznej edycji tego konkursu, podaje „przepis" na wielką fotografię prasową, która powinna być historyczna, określać szczególny czas, miejsce oraz wydarzenie. Powinna wyjaśniać, co ludzie robią i jak zachowują się względem siebie. Powinna też mieć psychologiczny i emocjonalny charakter, sprawić, by odbiorca coś poczuł. A także przyciągnąć odbiorcę, nakłonić go, aby dowiedział się więcej o historii, którą zdjęcie opowiada. Przede wszystkim zaś powinna być zgodna z prawdą. To właśnie wiarygodność wyróżnia ważne zdjęcie.
Większości prac zaprezentowanych na wystawie Grand Press Photo 2007 zabrakło wielu wymienionych przez McNally elementów. Zapomnieli o nich jurorzy, wybierając finałowe zdjęcia, ale i fotoreporterzy, nadsyłając prace na konkurs fotografii newsowej. Oglądając wystawę w Kinotece, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z konkursem fotografii artystycznej. Dlatego tylko kilka nagrodzonych zdjęć pozostanie w historii polskiej fotografii prasowej.
Beata Łyżwa


dodaj opinię : wyślij znajomemu : powrót
« poprzedni
Opinie jurorów
następny »
Wystawa w Kinotece

grand press photo 2007

 

Lista zwycięzców

Rozmowa ze zwycięzcą 
 

historia kontrowersyjnego zdjęcia

 

Opinie jurorów

 

prasa o konkursie

 

jury

Przewodniczący Jean-Marc Bouju
Pozostali członkowie 
 

Materiały dla prasy

 

Wystawa w Poznaniu

 

wystawa w Bydgoszczy

 

sponsorzy

Press
www.press.pl
Press sp. z o.o. sp.k.
ul. Trybunalska 3
60-325 Poznań
Grand Press
www.grandpress.pl
Grand Press Photo
www.grandpressphoto.pl
Presserwis
www.presserwis.pl
Press Euro
www.presseuro.pl
Press Cup
www.presscup.pl
© Press sp. z o.o. sp.k. Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.