media reklama
22.04.2021 czwartek
Press
PresserwisPrenumerataKsięgarniaReklamaKontakt
Materiały prasowe GPP 2007
A A A Drukuj Wyślij
Maciej Nabrdalik zdobywcą głównej nagrody Grand Press Photo 2007 - informacja prasowa
Maciej Nabrdalik, fotoreporter ”Super Expressu”, jest autorem Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo 2007. Otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 zł.
Wyniki trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007 ogłoszono 16 maja 2007 roku podczas gali w warszawskiej Kinotece. Zdjęcie Roku pokazuje Kazimierza Marcinkiewicza tuż po tym, jak dowiedział się, że przegrał wybory na prezydenta Warszawy.
Przewodniczący jury był francuski fotoreporter Jean-Marc Bouju, laureat World Press Photo 2004 (formuła konkursu wymaga, by jury przewodził zwycięzca WPP)
Wyłoniono też zwycięzców w poszczególnych kategoriach
Jury konkursu Grand Press Photo 2007 wyłoniło też zwycięzców w poszczególnych kategoriach – osobno za zdjęcie pojedyncze, osobno za fotoreportaż.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii wydarzenia zdobył Maciej Nabrdalik (”Super Express”) – nagrodzono tę samą pracę, która została Zdjęciem Roku. Drugą nagrodę w tej kategorii dostał Maciej Jeziorek (Polska Agencja Fotografów Forum) za zdjęcie zrobione w nocy na krakowskich błoniach śpiącym pielgrzymom, czekającym na mszę z udziałem papieża Benedykta XVI. Trzecie miejsce przypadło Kubie Atysowi (”Gazeta Wyborcza”) za zdjęcie premiera Jarosława Kaczyńskiego głosującego w wyborach samorządowych na warszawskim Żoliborzu.
W kategorii ludzie pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze przyznano Kamilowi Broszko (”Gazeta Wyborcza Opole”) pokazujące, jak wyleczona z ciężkiego poparzenia Angelika Dwojak przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Drugie miejsce zajął Marcin Łobaczewski (”Dziennik”) za zrobione dla ”Rzeczpospolitej” zdjęcie kibiców Legii Warszawa dopingujących piłkarzy w meczu z Cracovią. Trzecia nagroda przypadła Michałowi Szladze za portret prałata Henryka Jankowskiego w dniu jego 70. urodzin.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii życie codzienne zdobył Łukasz Cynalewski (”Gazeta Wyborcza Poznań”) za zdjęcie pokazujący amatorski baletowy teatr muzyczny. Drugie miejsce zajął Grzegorz Press, który sfotografował pacjentów warszawskiej izby wytrzeźwień. Trzecią nagrodę otrzymał Tomasz Gzell (Polska Agencja Prasowa) za zdjęcie zrobione podczas musztry przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W kategorii sport pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze dostał Tomasz Waszczuk (”Gazeta Wyborcza Olsztyn”), który pokazał zwycięstwo boksera Tomasza Bonina w walce o mistrzostwo świata w kategorii IBC. Druga nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcie zrobione podczas pokazu tradycyjnej sztuki walki kalari payattu praktykowanej w południowych Indiach.
Pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze w kategorii przyroda zdobył Piotr Kamionka (”Dziennik Łódzki”), który sfotografował kwiczoły na drzewie jarzębiny. Trzecie miejsce zajął Łukasz Ostalski (Agencja Fotograficzna Reporter), który utrwalił sielski obraz lata w nadbałtyckich Dębkach.
Pierwszą nagrodą za fotoreportaż w kategorii wydarzenia jury uhonorowało zdjęcia Jerzego Undro (Polska Agencja Prasowa), przedstawiające, jak przed sądem w Szczecinku pobiły się dwie grupy Cyganów. Drugą nagrodę zdobył Andrzej Grygiel (Polska Agencja Prasowa) za fotoreportaż obrazujący rozpacz rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.
W kategorii ludzie pierwszą nagrodę dostał Marcin Łobaczewski (”Dziennik”) za zrobiony dla „Rzeczpospolitej” fotoreportaż z ośrodka na Ukrainie, w którym znajdują się szpital i hospicjum dla chorych na AIDS. Druga nagroda przypadła Marcinowi Bieleckiemu (”Głos Szczeciński”) za fotoreportaż o 16-letnim Mateuszu, który spełnił swoje marzenia i na jeden dzień został policjantem.
Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii życie codzienne dostał Piotr Małecki ("National Geographic"), który pokazał pracę rybaków przybrzeżnych w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Druga nagroda przypadła Markowi Zawadce za fotoreportaż zrobiony osobom niepełnosprawnym podczas dogoterapii.
W kategorii sport pierwszą nagrodę zdobył Jerzy Dudek (”Rzeczpospolita”) za fotoreportaż zrobiony na treningu i zawodach juniorek w gimnastyce artystycznej. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Tomaszowi Gudzowatemu (Yours Gallery/Fotoagentur Focus) za zdjęcia pokazujące kobiety ćwiczące boks w Indiach.
W kategorii przyroda nagród za fotoreportaże nie przyznano.
W jury, oprócz Jean-Marca Bouju, zasiadali: Wojciech Druszcz (”Polityka”), Paweł Kopczyński (Agencja Reutera), Artur Pawłowski (freelancer) i Piotr Wójcik (”Gazeta Wyborcza”).
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł, zdobywcy kolejnych miejsc – nagrody rzeczowe. Pełna lista finalistów Grand Press Photo 2007 znajduje się na stronie www.press.pl/photo/ . 138 fotografii, wybranych spośród 3760 nadesłanych prac, można do 30 sierpnia oglądać na wystawie w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad 1 w Warszawie.
Sponsorami konkursu Grand Press Photo 2007 są firmy: Plus GSM, Microsoft, Hewlett-Packard, Grupa Żywiec SA. Nagrody rzeczowe ufundowała firma Nova, dystrybutor piór marki Waldmann. Organizatorem konkursu jest miesięcznik ”Press”.
wyślij znajomemu : powrót
« poprzedni
Zdjęcia pojedyncze - I nagroda w kategorii wydarzenia
następny »
Foto reportaże - II nagroda z kategorii sport

grand press photo 2007

 

Lista zwycięzców

Rozmowa ze zwycięzcą 
 

historia kontrowersyjnego zdjęcia

 

Opinie jurorów

 

prasa o konkursie

 

jury

Przewodniczący Jean-Marc Bouju
Pozostali członkowie 
 

Materiały dla prasy

 

Wystawa w Poznaniu

 

wystawa w Bydgoszczy

 

sponsorzy

GRAND PRESS PHOTO 2006

laureaci - zdjęcia pojedyncze
laureaci - fotoreportaże
jurorzy
rozmowa z Dorotą Awiorko - autorką Zdjęcia Roku 
 

grand press photo 2005

laureaci
jurorzy
album i kalendarz Grand Press Photo 2005  
Press
www.press.pl
Press sp. z o.o. sp.k.
ul. Trybunalska 3
60-325 Poznań
Grand Press
www.grandpress.pl
Grand Press Photo
www.grandpressphoto.pl
Presserwis
www.presserwis.pl
Press Euro
www.presseuro.pl
Press Cup
www.presscup.pl
© Press sp. z o.o. sp.k. Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.