media reklama
24.11.2020 wtorek
Press
PresserwisPrenumerataKsięgarniaReklamaKontakt
Twarze roku
A A A Drukuj Opinia Wyślij
Twarze roku 2008: Doda z Tuskiem
Zbadaliśmy wszystkie zeszłoroczne okładki 41 czasopism ogólnopolskich. Donald Tusk i Lech Kaczyński zdetronizowali Jarosława Kaczyńskiego, Doda wciąż na topie

    Kobiety
  1. Dorota Rabczewska – Doda – 37 okładek
„Życie na Gorąco” (8), „Na żywo” (7), „Imperium TV” (4), „Twoje Imperium” (4), „Super TV” (3), „Tele Świat” (2), „Kurier TV” (2), „Angora” (2), „Telemax”, „Show”, „Viva!”, „Party”, „Świat i Ludzie”
   2. Kinga Rusin – 28 okładek
„Świat i Ludzie” (5), „Na żywo” (5), „Życie na Gorąco” (5), „Rewia” (3), „Imperium TV” (2), „Party” (2), „Viva!” (2), „Twoje Imperium”, „Show”, „Dobre Rady”, „Elle”
   3. Małgorzata Foremniak – 27 okładek
„Na żywo” (6), „Życie na Gorąco” (3), „Rewia” (3), „Twoje Imperium” (3), „Świat i Ludzie” (2), „Super TV” (2), „Tele Świat”, „Kurier TV”, „Telemax”, „Tele Tydzień”, „Twój Styl”, „Party”, „Viva!”, „Sukces”
  3. Edyta Górniak – 27 okładek
„Życie na Gorąco” (6), „Imperium TV” (6), „Twoje Imperium” (5), „Super TV” (2), „Party” (2), „Na żywo” (2), „Świat i Ludzie”, „Kurier TV”, „Telemax”, „Sukces”
    Mężczyźni
  1. Donald Tusk – 34 okładki
„Wprost” (10), „Angora” (6), „Najwyższy Czas!” (6),„Przekrój” (4), „Polityka” (3), „Newsweek Polska” (3),„Przegląd” (2)
  2. Lech Kaczyński – 24 okładki
„Angora” (10), „Polityka” (5), „Wprost” (2), „Przekrój” (2), „Przegląd” (2), „Newsweek Polska” (2), „Najwyższy Czas!”
   3. Tomasz Lis – 18 okładek
„Na żywo” (8), „Party” (2), „Świat i Ludzie” (2),
„Imperium TV” (2), „Newsweek Polska”, „Twoje Imperium”, „Press”, „Przekrój”
 

Piosenkarka Dorota Rabczewska – Doda oraz premier Donald Tusk to osoby najczęściej pojawiające się w 2008 roku na okładkach pism w Polsce – wynika z naszej analizy okładek 41 tytułów: tygodników, dwutygodników i miesięczników (bez dodatków telewizyjnych do dzienników i pism, które na okładkach umieszczają jedynie zdjęcia modelek agencyjnych). Dodę, która zwyciężyła w rankingu również rok wcześniej, dano na okładki 37 razy, Tuska – 34 razy. W 2007 roku obecny premier był drugi za Jarosławem Kaczyńskim, który w ub.r. spadł na czwarte miejsce. Tusk pokonał też prezydenta Lecha Kaczyńskiego i dziennikarza Tomasza Lisa.Wśród kobiet na drugim miejscu znalazła się prezenterka Kinga Rusin, na trzecim ex aequo aktorka Małgorzata Foremniak i piosenkarka Edyta Górniak. Foremniak spadła z miejsca drugiego, a Górniak przed rokiem była trzecia (ex aequo z Agnieszką Dygant, która teraz jest na miejscu 10.). Czwarte miejsce ma Katarzyna Cichopek. – Kobieca piątka to najbardziej wyraziste postacie polskiej popkultury, w dodatku umiejętnie współpracujące z mediami. Nie sądzę, by prędko zostały zdetronizowane – uważa Elżbieta Szawarska, redaktor naczelna „Gali”.– Ten zestaw dziwi o tyle, że pojawia się sporo ciekawych i pięknych nowych twarzy, na przykład Katarzyna Glinka i Katarzyna Zielińska z „Barw szczęścia”. Okazuje się więc, że nie tylko uroda decyduje o okładkowym sukcesie, potrzebna jest charyzma, ciepło, umiejętność budzenia emocji u publiczności – komentuje z kolei Tomasz Lada, redaktor naczelny „Tele Tygodnia”.Zdaniem Jacka Szmidta, redaktora naczelnego „Twojego Stylu”, to, czy czytelnicy odczuwają przesyt, widząc po raz setny tę samą twarz na okładce, zależy od marketingu osobistego. – Im bardziej ktoś jest kreatywny w budowaniu wizerunku, tym jest bardziej długowieczny jako obiekt okładkowy – zaznacza Szmidt.Co do obecności mężczyzn na okładkach, to według Jacka Szmidta zasada jest prosta: – Męskie magazyny lifestylowe umieszczają na okładkach kobiety albo mięśniaków, więc mężczyźni z show-biznesu są z definicji dyskryminowani. Chętnie oglądałbym na okładkach Marka Kondrata albo Macieja Zakościelnego, ale gdzie? W „CKM-ie”? Pisma opinii siłą rzeczy koncentrują się na życiu politycznym, stąd okładkowa frekwencja głównych graczy – Tuska i Kaczyńskich. A Tomasz Lis też należy do politycznego klubu.
Piotr Sawicki

 

2009-01-14dodaj opinię : wyślij znajomemu : powrót
 
Galeria ponad stu tytułów prasowych
 

"Press" na tablet w wersji online do kupienia na Spoti.pl 
 
"Press" 11/2015
Press
Nowy numer w sprzedaży
od 30 września
 

zamów prenumeratę!specjalna oferta prenumeraty dla wszystkich studentów
 
 

Dołącz do dziennikarzy, redaktorów, fotoreporterów, którzy prezentują swój dorobek na Press.pl.
Bazę z profilami przeglądają dysponujący zleceniami w mediach.
 
 

gadżety w prasie

Zobacz, co można obecnie kupić z polską prasą
 

najczęściej czytane newsy w tygodniu

 

iGoogle

Press
www.press.pl
Press sp. z o.o. sp.k.
ul. Trybunalska 3
60-325 Poznań
Grand Press
www.grandpress.pl
Grand Press Photo
www.grandpressphoto.pl
Presserwis
www.presserwis.pl
Press Euro
www.presseuro.pl
Press Cup
www.presscup.pl
© Press sp. z o.o. sp.k. Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.