press
22.06.2018 piątek
PressPresserwisGrand PressGrand Press PhotoKontakt
GrandFront 2007
A A A Drukuj Wyślij
GrandFront 2007 dla miesięcznika "Exklusiv" i "Dziennika Bałtyckiego"
"Exklusiv" i "Dziennik Bałtycki" to zdobywcy głównych nagród szóstej edycji konkursu Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku GrandFront 2007.

Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz szósty rozdano nagrody w konkursie, który promuje najlepsze rozwiązania w dziedzinie redagowania graficznego prasy. 29-osobowe jury złożone z twórców grafiki prasowej kierowało się przede wszystkim spójnością przekazu wizualnego i merytorycznego, poziomem realizacji graficznej i zgodnością stylistyczną z charakterem tytułu.
GrandFront dla najlepszej strony tytułowej w kategorii gazet przyznano ”Dziennikowi Bałtyckiemu” (obecnie ”Polska Dziennik Bałtycki”) za jedynkę 92. numeru z 19 kwietnia 2007 roku. Była ona poświęcona przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012. Przedstawia zdeformowaną pierwszą stronę gazety, który sprawia wrażenie, że jest nałożona na piłkę. Zaprojektowali ją Krzysztof Ignatowicz i Przemysław Świderski.
”Exklusiv” wygrał w grupie czasopism okładką numeru 56. autorstwa Zuzy Krajewskiej i Bartosza Wieczorka. Nagrodzona okładka (wydanie wrześniowe z ub.r.) przedstawia portret aktorki Beaty Tyszkiewicz z butem na głowie.
GrandFronty przyznano tym samym tytułom, które zwyciężyły w ubiegłym roku. Ale jurorzy nie obawiają się zarzutu, że przyznanie po raz drugi nagród tym samym tytułom – ”Dziennikowi Bałtyckiemu” i ”Exklusivowi” – będzie postrzegane jako hołdowanie jednej stylistyce. Tłumaczą, że wygrały po prostu najciekawsze pomysły. – Oczywiście chciałbym, by co roku nagrody dostawały nie te same, a różne redakcje – mówi jeden z jurorów Tomasz Kuczborski i uzasadnia werdykt: – W przypadku ”Exklusiva” metafora z Beatą Tyszkiewicz była na tyle silna, że projekt zwyciężył. Okładka ”Dziennika Bałtyckiego” autorstwa Krzysztofa Ignatowicza była odkrywcza, a tekst choć zdeformowany, to wyjątkowo czytelny.
Ignatowicz opowiada, że projekt powstał w nietypowych okolicznościach: – Byłem w Madrycie, gdy dowiedzieliśmy się, że Polska zostanie gospodarzem Euro 2012. Projekt szkicowałem w przerwie na kawę i opisywałem telefonicznie Przemysławowi Świderskiemu, który realizował go w redakcji. Długo dyskutowaliśmy i ustaliśmy, że będziemy eksperymentować, ale jedynie do granic czytelności.
W tym roku po raz pierwszy wręczono ArtFronty – przyznawane za szczególne osiągnięcia artystyczne i edytorskie. ArtFrontami wyróżniono ”Tygodnik Powszechny” (nr 48/2007) – za przewrotność intelektualną anonsu o zmianie makiety tygodnika z formatu A2 na A3 przez publikację rozkładówki o historii ”TP” w formacie A1 i ”Gazetę Olsztyńską” (seria okładek pt. ”Wybory 2007”) za twórcze wykorzystanie narzędzi graficznych w publicystyce społecznej przed wyborami parlamentarnymi.
Złote medale w poszczególnych kategoriach otrzymały: ”The Warsaw Voice” nr 51/52/2007 i 1/2008 (kategoria czasopisma opinii), wspomniany już numer ”Exklusiva” (magazyny wielotematyczne), ”Promenada Sukcesu” nr 4 (popularne czasopisma kobiece), ”Arteon” nr 3 (czasopisma hobbystyczne), ”Brief” nr 10 (czasopisma branżowe), ”Gazeta Wyborcza” nr 9-10 (gazety ogólnokrajowe), nagrodzona główną nagrodą jedynka ”Dziennika Bałtyckiego” (gazety regionalne), ”Tygodnik Podhalański” nr 22 (gazety i czasopisma lokalne).
W każdej z kategorii przyznano też wyróżnienia. Wśród czasopism opinii doceniono: ”Tygodnik Powszechny” nr 51-52, ”Gość Niedzielny” nr 8, ”Przekrój” nr 42, ”Forum” nr 21, ”Polityka” nr 44. Wyróżnione magazyny wielotematyczne to: ”Exklusiv” nr 54, ”Pani” nr 2, ”Zwierciadło” nr 5, ”A4” nr 48-49, ”Wysokie Obcasy” nr 43. W kategorii popularne czasopisma kobiece na liście wyróżnionych znalazły się: ”Claudia” nr 12, ”Gala” nr 38-39 i nr 46-47, ”Viva!” nr 14 i nr 24; w kategorii czasopisma hobbystyczne: ”Kwartalnik Fotografia” nr 22, ”Arteon” nr 5, ”Podróże” nr 3, ”Film” nr 11, ”Focus Historia” nr 6; w kategorii czasopisma branżowe: ”Artluk” nr 1, ”Architektura Murator” nr 5, ”Press” nr 5, ”Atest – Ochrona Pracy” nr 719, ”Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk” nr 2.
Tylko dwa wyróżnienia przypadły gazetom ogólnokrajowym – ”Super Expressowi” nr 247 i ”Rzeczpospolitej” nr 18, a aż sześć zdobyły gazety regionalne: ”Życie Warszawy” nr 246, ”Dziennik Bałtycki” nr 173, ”Dziennik Zachodni” nr 217, ”Kurier Poranny” nr 91, ”Gazeta Olsztyńska” nr 304, ”Kurier Lubelski” nr 120.
Wyróżnione gazety i czasopisma lokalne to: ”Gazeta Śremska” nr 5-6, ”Nowiny Raciborskie” nr 7, ”Tygodnik Siedlecki” nr 43, ”Panorama Leszczyńska” nr 3 i nr 15.
O nagrody w konkursie rywalizowało 375 prac. Nagrodzone i wyróżnione okładki prezentowane będą od 25 kwietnia do 30 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wybranych salonach sieci Empik w całej Polsce. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione okładki można obejrzeć na Press.pl.
Nagrody ufundowały firmy: Ruch SA i Winkowski, Stora Enso Polska, Polska Agencja Prasowa SA.
Patronat nad konkursem sprawował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronami medialnymi były: TVP 2, miesięcznik ”Press” oraz Society for News Design Polska.
-----
- Zobacz nagrodzone i wyróżnione okładki GrandFront 2006
- Zobacz nagrodzone i wyróżnione okładki GrandFront 2005


wyślij znajomemu : powrót
« poprzedni
Fotorelacja z wręczenia nagród
Wpisz tytuł gazety:
wyszukiwanie zaawansowane...
Login:
Hasło:

zapomniałem hasła
Nie masz jeszcze konta?
Załóż konto!
Press
www.press.pl
Press sp. z o.o. sp.k.
ul. Mazowiecka 63/2
60-623 Poznań
Grand Press
www.grandpress.pl
Grand Press Photo
www.grandpressphoto.pl
Presserwis
www.presserwis.pl
© Press sp. z o.o. sp.k.