Temat: social media

Dział: INTERNET

Dodano: Październik 04, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Nagonka" - tak wpisy ministra Jakiego podsumowuje dziennikarz Onetu

Janusz Schwertner działania ministra Patryka Jakiego określa krótko: "nagonka" (screen Twitter.com)

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, zarzuca Onet.pl (Onet-RASP) manipulację, a publicystę portalu Janusza Schwertnera nazywa pseudodziennikarzem. Jaki namawia, by wobec autora "zachować czujność". - To nagonka i przekroczenie granic - odpowiada Schwertner.

Janusz Schwertner w tekście "Agnieszka. Śmierć monitorowana" pisze, że pracownicy aresztu śledczego na warszawskim Grochowie bezczynnie przyglądali się umieraniu osadzonej tam 38-letniej Agnieszki Pysz. Według dziennikarza kobieta zmarła z wycieńczenia. O zaistniałą sytuację Schwertner oskarżył min. Służbę Więzienną. Tekst oburzył wiceministra sprawiedliwości Patyka Jakiego. We wpisie na Facebooku wiceszef resortu zarzuca Onet.pl "manipulacje". Ponadto nazywa Janusza Schwertnera "pseudo dziennikarzem".

"Warto go zapamiętać (...) Ten Pan wcześniej pisał podobne teksty pełne manipulacji, nie dając się wypowiedzieć stronie oskarżanej. Zapamiętujemy #JanuszSchwertner. Będzie tworzył podobne »dzieła« dla Onetu. Warto zachować czujność" - apeluje wiceminister sprawiedliwości.

Na Twitterze padają mocniejsze słowa pod adresem dziennikarza: "powinien się Pan wstydzić za ten stek bzdur", "proszę nie robić z siebie ofiary. Oskarżył Pan o współudział w morderstwie niewinnych ludzi - bez dowodów" - pisze minister Jaki.

Janusz Schwertner określa te działania  krótko: "nagonka". - Członek rządu używa social media, by skazać dziennikarza. Napuszcza na mnie swoich zwolenników, którzy nazywają mnie śmieciem. Padają określenia, które przekraczają wszelkie granice, a minister temu nie przeciwdziała" - mówi Schwertner.  Dziennikarz podkreśla w rozmowie z "Presserwisem", że minister Jaki, zamiast merytorycznie odnieść się do informacji zawartych w reportażu, niepotrzebnie nadaje tekstowi "rangę polityczną".


(Mackuch, 04.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: social media

Dział: INTERNET

Dodano: Październik 05, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja Reporterów uruchamia międzynarodowy projekt śledczy

(fot. vsquare.org)

Dziennikarze śledczy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji uruchamiają serwis VSquare. Ich działania koordynuje Fundacja Reporterów.

W serwisie Vsquare.org publikowane mają być materiały śledcze (m.in. dotyczące polityki, gospodarki, spraw społecznych) w języku angielskim. Pierwszy raport, którego kolejne części publikowane będą przez kilka tygodni (nowe teksty mają się pojawiać co tydzień), dotyczy rosyjskich wpływów w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

- Chcemy stworzyć miejsce, w którym skupimy się na relacjonowaniu spraw, które mają wpływ na rzeczywistość. Z naszego punktu widzenia można to robić tylko poprzez zweryfikowane informacje, wysokiej jakości raporty śledcze i analizy. Chcemy współpracować z naszymi kolegami w regionie i pielęgnować dziennikarstwo śledcze w Polsce – mówi Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska" i prezes Fundacji Reporterów.

Zespół VSquare tworzą dziennikarze węgierskich organizacji pozarządowych Atlatszo i Index, Czeskiego Centrum Dziennikarstwa Śledczego, słowackiego Mono i polskiej Fundacji Reporterów, która jest pomysłodawcą projektu. W Polsce ze VSquare związani są Paweł Reszka ("Newsweek Polska"), Edyta Żemła (Onet), Anna Gielewska ("Wprost"), Konrad Szczygieł (Oko.press), Patryk Szczepaniak (Oko.press), Wojciech Cieśla i fotoreporter Wojciech Grzędziński.

- Stawiamy na współpracę dziennikarzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej, bo sporo zjawisk, które zachodzą w naszych krajach, ma wiele wspólnych mianowników. Dotychczas taka współpraca właściwie nie istniała – mówi Anna Gielewska, dziennikarka "Wprost" i wiceprezes Fundacji Reporterów.

Projekt powstał dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy.


(JOK, 05.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo