Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 27, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UKE nie pomoże Emitelowi skłonić TVP do rozpoczęcia nadawania na MUX 8

(fot. na lic. CC0)

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wyda decyzji określającej warunki współpracy firmy Emitel z Telewizją Polską w zakresie dostępu do ósmego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej. Emitel liczył, że taka decyzja przyspieszyłaby uzupełnienie oferty MUX 8.

Prowadzony przez UKE przetarg na operatora MUX 8 Emitel wygrał wprawdzie w 2015 roku, ale doborem kanałów mających tam nadawać zajmowała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (poprzedniej kadencji). Przyznała ona trzy miejsca telewizji publicznej, a pozostałe cztery w wyniku konkursu przydzieliła nadawcom komercyjnym. Ci ostatni od końca ub.r. już emitują swoje programy. Natomiast TVP nie zdecydowała jeszcze, jakie kanały umieści na MUX 8 i kiedy to zrobi. Członek zarządu TVP Maciej Stanecki powiedział nam w styczniu br., że ponieważ według wynegocjowanych przez nadawców komercyjnych stawek za emisję jednego kanału na MUX 8 trzeba zapłacić Emitelowi 6,2 mln zł, to TVP nie jest pewna, czy w 2017 roku w ogóle zagospodaruje miejsca przyznane jej na multipleksie. Na stanowisko telewizji publicznej w tej sprawie mają też wpływ słabe wyniki oglądalności kanałów, które już nadają na MUX 8 – zsumowane udziały w rynku tych czterech stacji (Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP) nie sięgają nawet 1 proc.

Kierując wniosek do UKE o wydanie decyzji, która przyspieszyłaby ruch TVP –  musiałaby wtedy w określonym terminie zagospodarować miejsca na MUX 8 albo z nich zrezygnować – przedstawiciele Emitelu podkreślali, że proponują telewizji publicznej takie same parametry biznesowe i techniczne jak nadawcom komercyjnym. Jarosław Niechcielski, dyrektor biura współpracy z regulatorem i wynajmu infrastruktury w Emitelu, mówił nam też w styczniu br., że obecnie ósmy multipleks pracuje nieefektywnie. "Wydaliśmy pieniądze na jego zbudowanie, a prawie połowa jest pusta" – stwierdził Niechcielski.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, UKE nie pomoże Emitelowi - postępowanie w sprawie wniosku operatora MUX 8 zostało przez regulatora umorzone. Według wyjaśnień biura prasowego UKE stało się tak dlatego, że rozpoczęcia negocjacji umowy o dostęp do multipleksu może żądać tylko nadawca od operatora – nie odwrotnie. "Na TVP nie ciąży obowiązek, a jedynie uprawnienie do uruchomienia swoich programów na MUX 8" – podkreśla biuro prasowe UKE. I dodaje, że firma Emitel "mogłaby wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji zastępującej umowę negocjacji", dopiero gdyby TVP najpierw wystąpiła do Emitelu "z inicjatywą rozpoczęcia negocjacji, ale strony nie mogły zakończyć tych negocjacji w terminie". Tymczasem, jak ustalił UKE, telewizja publiczna nie występowała do Emitelu "o podjęcie negocjacji w celu zawarcia umowy na dostęp do MUX 8" ani takich negocjacji z operatorem nie podjęła.

Chcieliśmy zapytać prezesa Emitelu Przemysława Kurczewskiego, jakie kroki zamierza teraz podjąć w celu uzupełnienia oferty programowej MUX 8, odmówił jednak rozmowy telefonicznej. Z biura prasowego firmy też nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

(RUT, 27.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.