Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„New York Daily News” z Nagrodą Pulitzera

„New York Daily News” i ProPublica zdobyły w poniedziałek nagrodę Pulitzera w najbardziej prestiżowej kategorii - Służby publicznej. „The New York Times” otrzymał trzy Pulitzery.

„New York Daily News” i ProPublica zostały nagrodzone za serię tekstów o długoletnim nadużywaniu prawa przez policję nowojorską, co miało zmusić ludzi do opuszczenia ich domów i firm z powodu domniemanych nielegalnych działań.

„NYT” dostał trzy nagrody. Daniel Berehulak otrzymał Pulitzera za zdjęcia z brutalnych wydarzeń na Filipinach, C.J. Chivers wygrał za opisanie historii młodego weterana wojny w Afganistanie. Zespół „NYT” został też nagrodzony za serię tekstów o władzy w Rosji.

David A. Fahrenthold z „The Washington Post” otrzymał natomiast Pulitzera w kategorii Reportaż krajowy za materiały o fundacji charytatywnej Donalda Trumpa.
Pełne wyniki tegorocznej edycji Nagród Pulitzera są dostępne tutaj.

(MAK, 11.04.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporterzy dostają przepustki do sejmu z napisem "obsługa techniczna"

(fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm.gov.pl)

Kancelaria Sejmu wydaje nowe przepustki dla pracowników mediów. Na tych wydawanych fotoreporterom pojawił się napis "obsługa techniczna". Fotoreporterzy przyjęli tę zmianę z oburzeniem. O zmianę tego napisu zaapelował Press Club Polska. Centrum Informacyjne Sejmu zapewnia, że zmiana nie wiąże się z ograniczeniem praw fotoreporterów.

Do tej pory fotoreporterzy dostawali reporterskie lub fotoreporterskie przepustki upoważniające do wejścia na teren sejmu. Na tych, które dostają od kilku dni, widnieje jednak napis "obsługa techniczna", a nie "reporter" lub "fotoreporter". - Ta zmiana została przyjęta bardzo negatywnie przez fotoreporterów, ale ci, którzy na co dzień pracują w sejmie, wolą się nie wychylać z obawy przed reperkusjami. Fotografia prasowa ma ogromną tradycję, nie może być degradowana do statusu obsługi technicznej - mówi fotoreporter Maksymilian Rigamonti.
Press Club Polska w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego domaga się zmiany przepustek, powołując się na Prawo prasowe. "W myśl obowiązującego prawa fotoreporterzy są dziennikarzami, a nie obsługą techniczną. (...) prosimy o skorygowanie tego błędu" - pisze w piśmie Jarosław Włodarczyk, szef Press Club Polska.
Andrzej Grzegrzółka, szef Centrum Informacyjnego Sejmu, zapewnia, że poza nazwą na przepustkach nic się nie zmienia. - Przepustka techniczna jest równoważna z dziennikarską, co oznacza, że dostęp do pomieszczeń na terenie kompleksu sejmowego jest stuprocentowo taki sam. Nie ma planów dotyczących ograniczeń w dostępie do Sejmu dla akredytowanych przedstawicieli mediów. Słowem: nowe przepustki, ale stare reguły - zapewnia Grzegrzółka.
Fotoreporterzy obawiają się jednak, że status obsługi technicznej może być wykorzystany przeciwko nim. - Dziennikarze mają więcej obowiązków niż obsługa techniczna, bo muszą sprawdzać źródła, rzetelnie informować. Nazwanie fotoreporterów obsługą techniczną może zostać wykorzystanie przeciwko nim przy pierwszej gorącej sytuacji. Będzie się nam wtedy tłumaczyć, że nie muszą gdzieś wchodzić i fotografować, bo są tylko obsługą techniczną - zauważa Maksymilian Rigamonti.

(JM, 11.04.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo