Temat: wolność słowa

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC i Article 19: potrzebne są zmiany w polskich mediach publicznych

Zniesienie ustawy o Radzie Mediów Narodowych, wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego mediów publicznych, zakończenie prób ograniczania pracy dziennikarzy w Sejmie - to niektóre z rekomendacji, jakie wynikają z raportu przygotowanego przez organizacje pozarządowe Article 19 i Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Analiza prawna "Poland: independence of public service media" została przygotowana przez obie organizacje po roku od rozpoczęcia wprowadzania zmian w polskich mediach publicznych. Analiza, napisana po angielsku i opublikowana na stronie internetowej brytyjskiej organizacji zajmującej się wolnością słowa Article 19, przedstawia zmiany, jakie zaszły w polskich mediach przez ostatnie 12 miesięcy. - Raport powstał, aby przedstawić społeczności międzynarodowej zmiany, jakie zachodzą w mediach publicznych w Polsce. Ma też kompleksowo dokumentować te zmiany, bo do tej pory  publikowaliśmy głównie opinie o poszczególnych rozwiązaniach. Raport będziemy prezentować międzynarodowym organizacjom pozarządowym i instytucjom, które mogą być zainteresowane wolnością mediów w Polsce - mówi Dominika Bychawska-Siniarska, szefowa Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W analizie zauważono, że przeprowadzane od grudnia 2015 roku zmiany w prawodawstwie regulującym działalność mediów publicznych w Polsce były wprowadzone często niezgodnie z międzynarodowymi standardami i polską konstytucją. Autorzy raportu powołują się m.in. na doniesienia medialne i listę Towarzystwa Dziennikarskiego, na której są nazwiska dziennikarzy zwolnionych z mediów publicznych.

Raport zawiera rekomendacje, które zdaniem jego autorów mogą poprawić sytuację w polskich mediach publicznych. Autorzy raportu zalecają m.in.: zniesienie tzw. dużej ustawy medialnej z 22 czerwca ub.r.; umożliwienie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wybranie rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych; wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia ub.r., który stwierdzał częściową niezgodność z konstytucją tzw. małej ustawy medialnej; zaniechanie wprowadzania ograniczeń w pracy dziennikarzy w Sejmie; zakończenie motywowanych politycznie zwolnień dziennikarzy w mediach publicznych. Article 19 i HFPC zaznaczają, że zmiany powinny zwiększyć niezależność instytucji regulującej rynek medialny w Polsce i dostosować prawo do międzynarodowych standardów.

Article 19 to brytyjska organizacja pozarządowa powstała w 1987 roku. Specjalizuje się w walce o wolność wypowiedzi i dostępu do informacji.

(JM, 13.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.