Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Październik 10, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Narodowy Instytut Audiowizualny gospodarzem Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA

(fot. Katarzyna Piądłowska/materiały prasowe NiNA)

Od 12 do 15 października br. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) będzie gospodarzem 40. edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA. To forum promujące dobre praktyki w zakresie digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystania materiałów audiowizualnych.

Organizatorem konferencji jest Światowa Federacja Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, organizacja zrzeszająca archiwa publiczne i nadawców publicznych. Do Warszawy przyjedzie ponad 200 ekspertów w zakresie digitalizacji, archiwizacji i nowych technologii. Polska będzie pierwszą lokalizacją tej międzynarodowej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tematem tegorocznej edycji będzie „Rethink the Future of AV”. Goście konferencji przyjrzą się przyszłości archiwów audiowizualnych z perspektywy rozwoju technologii  (m.in. wirtualnej rzeczywistości czy interaktywnych produkcji dedykowanych urządzeniom mobilnym).

Wydarzenie rozpocznie się 12 października w siedzibie NInA. Warsztaty będą otwarte dla publiczności i udział w nich nie wymaga rejestracji. Zagraniczni eksperci podejmą tematy zastosowania materiałów audiowizualnych i znaczenia właściwej archiwizacji dla środowisk akademickich (warsztat ten poprowadzi Dana Mustata z TV Studies Comission z FIAT/IFTA); Jean Varra, ekspert Ina w zakresie digitalizacji (francuski partner NInA - Institut national de l'audiovisuel) opowie o wyzwaniach i odpowiedzialności instytucji publicznych w zakresie selekcji i wyboru materiałów do zabezpieczania dla przyszłych pokoleń. W ramach warsztatu prowadzonego przez Stéphane Ramezi (Ina), dotyczącego strategii wydawniczych dla instytucji archiwalnych w dobie cyfrowej publiczności, zaprezentowana zostanie nowa odsłona portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), służącego edukacji muzycznej oraz przygotowana wspólnie przez NInA i Instytut Muzyki i Tańca innowacyjna aplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która pozwala zrozumieć istotę działania orkiestry symfonicznej i zajrzeć do jej wnętrza.

(10.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.