Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 22, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT upomina TVP za występ Jana Pietrzaka pokazany w TVP Kultura

Jan Pietrzak w Klubie Ronina wystąpił w marcu br. (screen z YouTube)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała Telewizję Polską do zaniechania naruszania ustawy rtv. Chodzi o retransmisję w TVP Kultura występu Jana Pietrzaka. Pismo do nadawcy w tej sprawie podpisał jeszcze poprzedni przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Naruszenie ustawy - jak informuje "Presserwis" Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT - polega tu na rozpowszechnianiu treści, "których poziom dalece odbiega od standardów obowiązujących nadawcę publicznego, nie wypełnia nałożonej na niego misji, a tym samym naraża dobre imię nadawcy".
Występ Jana Pietrzaka został zorganizowany w marcu br. przez Klub Ronina w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Na początku sierpnia br. jego retransmisję pokazał kanał TVP Kultura, a po programie KRRiT dostała kilka skarg od widzów. Skargę złożyli też posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy oczekiwali, że regulator nałoży na nadawcę karę pieniężną.

Badając sprawę, KRRiT stwierdziła, że – jak informuje Katarzyna Twardowska - "najbardziej kontrowersyjne cytaty z wypowiedzi nie zostały wyemitowane na antenie". Chodzi m.in. o nazwanie wyborców PO "gnidami, wszami". W retransmisji znalazły się jednak wypowiedzi, które według regulatora można uznać za wulgarne i obelżywe, przekraczające normy dobrego obyczaju – i których "nie można usprawiedliwić satyrycznym charakterem audycji". Jest to m.in. "żart", w którym były prezydent Bronisław Komorowski został zestawiony z Hitlerem ("Hitler nie zdążył Grossa uhonorować, zastąpił go Komorowski"), a także epitety wobec Bronisława Komorowskiego ("niepełnosprawny umysłowo", "cymbał notoryczny"), Lecha Wałęsy ("legenda fałszu, zdrady, złodziejstwa") czy Joanny Senyszyn ("zardzewiała pudernica, koczkodan skrzyżowany z ropuchą").

Przewodniczący KRRiT zwrócił się do nadawcy "o przekazanie przez zarząd TVP informacji o działaniach podjętych w tej sprawie". Pismo podpisał Jan Dworak – wysłano je do telewizji 13 września br., czyli w dniu, kiedy kończący kadencję skład KRRiT zebrał się jeszcze na posiedzeniu, nie wiedząc, że prezydent Andrzej Duda dzień wcześniej wybrał brakujących członków KRRiT, rozpoczynając tym samym kadencję jej nowego składu. – To nie jest taka sama sytuacja jak z uchwałami podjętymi tego dnia – mówi Katarzyna Twardowska (uchwały KRRiT z 13 września okazały się nieważne). – Zbadaliśmy to pod względem prawnym i ustaliliśmy, że obowiązuje ciągłość urzędu. Dlatego przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski (zastąpił Jana Dworaka – przyp. red.) czeka na odpowiedź nadawcy o podjętych krokach – podkreśla rzeczniczka Krajowej Rady.

(RUT, 22.09.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.