Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 06, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PiS zapowiada reformę mediów publicznych i zmianę prawa prasowego

Według planu Prawa i Sprawiedliwości media publiczne, działające obecnie jako spółki Skarbu Państwa, mają zostać przekształcone w instytucje kultury lub wyższej użyteczności publicznej. Ich zarządy będą jednoosobowe – wybierane spośród autorytetów świata kultury.

Plany PiS co do mediów publicznych posłanka tej partii Barbara Bubula przedstawiła na panelu "Kultura i media" podczas konwencji programowej PiS. "Obecne spółki Skarbu Państwa chcemy przekształcić w instytucje kultury lub instytucje wyższej użyteczności publicznej, aby odejść od tego koszmarnego modelu spółki prawa handlowego, który wymusza działania jedynie komercyjne. Zarządy tych mediów będą jednoosobowe, a prezesów wybierze się spośród autorytetów świata kultury i mediów" – powiedziała. TVP i radio publiczne mają być w co najmniej w 75 proc. finansowane ze środków publicznych. Dziś wpływy z abonamentu to ok. 26 proc. budżetu TVP, ok. 63 proc. budżetu Polskiego Radia i 76 proc. - rozgłośni regionalnych.
Bubula stwierdziła, że nowe media publiczne dostaną "środki w wysokości co najmniej 1 promila PKB, co wynosi ok. 1,5 mld zł. Taki poziom finansowania pozwoli na znaczne ograniczenie emisji reklam w TVP". Program tych mediów zostanie określony "według realnych potrzeb publicznych"; ustalona zostanie liczba godzin produkcji programów dla dzieci, filmów animowanych, dokumentalnych, seriali historycznych, spektakli teatru TV, transmisji koncertów i publicystyki. Zdjęcie z mediów publicznych "komercyjnej klątwy" doprowadzi do zwiększenia liczby godzin programu poświęconego kulturze wysokiej, edukacji historycznej i pogłębionej debacie publicznej. "Chcemy, aby co roku powstały co najmniej dwa seriale historyczne, wypełniające białe plamy w świadomości historycznej polskiego narodu" – powiedziała Barbara Bubula. "Odrodzimy polską produkcję filmów animowanych dla dzieci, powrócimy do mecenatu nad reportażem radiowym i hojnie wesprzemy filmy dokumentalne oraz będziemy dbać o obecność poezji" – deklarowała.
Drugie założenie proponowanej przez PiS reformy mediów to "przywrócenie dialogu społecznego i właściwej debaty publicznej". "W porze największej oglądalności trzeba skutecznie nadrobić braki w edukacji obywatelskiej Polaków, wyjaśnić im zasady funkcjonowania państwa i najważniejszych dziedzin życia zbiorowego, jak edukacji, służby zdrowia, systemu emerytalnego, budżetu. Trzeba wreszcie odejść od infantylnej, tabloidowej formy programów informacyjnych i publicystycznych" – stwierdziła posłanka Bubula.
PiS chce też "zatrzymania monopolizacji mediów przez kapitał zagraniczny", czemu mają służyć przepisy antymonopolowe, dotyczące dopuszczalnego (np. na poziomie 20-25 proc.) udziału w rynku mediów danego typu podmiotów powiązanych kapitałowo z zagranicą. "Nie może być tak, jak w dziedzinie prasy drukowanej, że przejęcie całego rynku prasy regionalnej przez niemiecki koncern nastąpiło przy zgodzie UOKiK" – wyjaśniła posłanka. W przedstawionym przez nią programie jest też nowe prawo prasowe. "Wzmocnimy w nim pozycję dziennikarza - twórcy, a także kontrolną funkcję mediów w państwie" – powiedziała Bubula, zastrzegając, że ustawa powinna powstawać w dialogu wszystkich zainteresowanych stron, głównie środowiska dziennikarskiego.
PiS chce ponadto znieść opłaty za częstotliwości radiowe dla nadawców społecznych (takim nadawcą jest Radio Maryja) i obniżyć opłaty koncesyjne oraz opłaty za częstotliwości dla nadawców rezygnujących z połowy czasu reklamowego.
Bubula zapowiedziała ponadto wprowadzenie do prawa telekomunikacyjnego przepisów chroniących dzieci przed dostępem do pornografii w telefonii komórkowej i w Internecie - poprzez nakazanie operatorom domyślnego zastosowania filtrów.
Zdaniem ekspertów pomysły PiS na media są nierealne, ale debata o nich jest potrzebna.

(RUT, PAP, 06.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.