Zapisz się na:
Pressletter
W sprawie zatrzymanych dziennikarzy brakło cudownych uniesień w stylu Moniki Olejnik
W sprawie zatrzymanych dziennikarzy brakło cudownych uniesień w stylu Moniki Olejnik
Janusz Ansion, redaktor naczelny i wydawca "Kuriera Słupeckiego"
2014-11-21

Główne media często mnie zadziwiają. Wydaje się, że chowają się za osłoną profesjonalizmu, uspokajają atmosferę, przyglądają się, co powiedzą inni, sprawdzają opinie ekspertów. Teraz okazało się, że ocena zatrzymania dziennikarzy w „zdobytej" siedzibie PKW, także nie dla wszystkich była jednoznaczna, a z pewnością nie spontaniczna, jak to było onegdaj w redakcji „Wprost". Brakło mi cudownych uniesień w stylu Moniki Olejnik, jak wtedy, gdy bez zastanowienia, jak lwica broniła naszej branży. Niezwłocznie, jak to się mówi w nomenklaturze urzędniczej.

Na co dzień sprawniejsze są w takich sytuacjach media prawicowe, bardziej wyczulone na obronę "wolności słowa”? Choć naszym redakcyjnym problemom najwięcej uwagi poświęciła "Gazeta Wyborcza" i "Głos Wielkopolski", na ogół szybciej o naruszeniu praw dziennikarzy dowiaduję się z Niezależna.pl, wPolityce.pl czy z SDP.pl. Wtedy łatwiej wybaczam błędy popełnione w słusznej sprawie.

Zauważyłem, że na początku niewielu dziennikarzy głównego nurtu odważyło się powiedzieć o sprawie PKW „skandal”. W Słupcy, w której opisujemy burdel z wyborczymi kartami, które były zeszytem, ze zdziwieniem odkryliśmy, że żadne duże media nie zauważyły prostego problemu. Ewa Woydyłło, która nam wyjaśniała zasady działania psycholingwistyki, sama ze zdziwieniem spostrzegła, że, w wielkim mieście nikt jeszcze o tym nie pisał. Oboje nie mieliśmy problemu z nazwaniem rzeczy po imieniu. Natomiast „Wielcy”, tak. Dopiero na drugi dzień ruszyła lawina dosadnych określeń.

Kiedy przepychaliśmy się w sądach z marszałkiem sejmu, mieliśmy wrażenie, że ciekawostką będzie choćby dla TVP, Polsatu, TVN, pokazanie polityka, który śmiertelnie obraża się na zarzut wydawania publicznych pieniędzy na rzecz rodziny, w czasie, gdy jego żona-dyrektor sponsoruje agroturystykę własnego syna. Dopiero jedna ze znanych telewizyjnych twarzy uświadomiła mi, dlaczego jesteśmy w takich chwilach sami: "No wie Pan, jutro musiałbym się z telewizją żegnać, takich spraw politycy mają tu wiele”.

Równie smutny teatr oglądałem w moim rodzimym sądzie, gdzie w obecności Prezydenta przywracano sądy powiatowe. W adoracji urzędniczych bohaterów, dziennikarze uczestniczyli w medialnej mszy, na koniec której wszyscy przekazali sobie „znak pokoju”. Samochody, anteny, szum, dziesiątki tysięcy złotych wydane po to, by pokazać ważną rękę z długopisem i ważne oświadczenie.

No i po co było dziennikarzom wpychać się do siedziby PKW i naruszać mir urzędników, którzy zmarnowali setki milionów złotych na spaprane wybory?

W parku narodowym Serengeti co roku rusza wielka migracja gnu. Pierwsze antylopy, które przekraczają rzekę często giną. Reszta ostrożnie za nimi podąża. I wygrywa życie.

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Kim jest Ewa Stankiewicz, która przemawia na manifestacjach?
Jacek Żakowski, publicysta tygodnika „Polityka”
Ja w siedzibie PKW też bym został
Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Tygodnika do Rzeczy”

Wcześniejsze opinie

Sprężyna, bursztyn, smok i spółka
Piotr Zajlich, creative & strategic director San Markos
Bauer potrafi pozycjonować takie pisma jak
Ewa Redel-Bydłowska, wiceprezes Edipresse Polska
Muzo.tv szuka swojego charakteru
Jarosław Burdek, dyrektor programowy Tele 5 i Polonii 1
Time Warner wydaje się najbardziej oczywistym kupcem TVN
Łukasz Wachełko, analityk w Wood & Company

< POPRZEDNIE 1234567891011
A A A


Inne opinieJedynki gazet

Gazeta Podatkowa

Przegląd mediów

Goliat z Google czy wujek z USA

Lobbingowy gambit wokół giganta z Doliny Krzemowej rozpala głowy europejskich polityków. Są zachęty, gesty, ale też ostre słowa. Głosowanie w europarlamencie zaplanowano na dziś.

Kreml agituje Niemców

Rosja uruchomiła propagandowy kanał telewizyjny dla Niemców. Polska przedstawiana jest jako kraj, który szykuje się do ataku jądrowego na Rosję.

Facebook zmienia regulamin serwisu. Co przygotował Mark Zuckerberg?

Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia mają pozwolić użytkownikom serwisu lepiej panować nad informacjami, które udostępniają innym i sprawniej zarządzać reklamami, które pojawiają się na ich News Feedzie. Nie oznacza to jednak, że już niedługo będziesz mógł całkowicie zrezygnować z reklam. Co przygotował Facebook dla internautów?

David Tekiela (Bezużyteczna.pl) – Zamarzyło mi się powalczyć z Kwejkiem i Demotywatorami i udało mi się.

AK74 – Przede wszystkim gratuluję wyniku. 13 listopada 2014 roku jeden z Twoich serwisów „Wiedza Bezużyteczna” zanotował 1.5 mln fanów na Facebooku. David Tekiela – Dziękuję bardzo! W zasadzie to 13 listopada wyprzedziliśmy Kwejka, a 1.5 mln fanów zdobyliśmy już początkiem września.

Najnowszy numer

Okładka Press

Luz w głowie

Podczas dyskusji w „Gazecie Wyborczej” padł argument o obywatelskiej postawie. A ja spytałam: „Jak wszyscy będą obywatelami, to kto będzie dziennikarzem?” – mówi Elżbiecie Rutkowskiej dziennikarka Ewa Siedlecka

Nasze debaty

Wygrywają marki z pomysłem

O tym, jak dziennikarze i konsumenci wpływają na brandy i co zmieniły social media w pracy PR-owców, rozmawialiśmy w warszawskim hotelu Hilton przed ogłoszeniem wyników badania Top Marka

Lojalność jak religia

Prawdziwa lojalność to bliska relacja konsumenta z marką, w której cena produktu przestaje mieć znaczenie – podkreślają uczestnicy debaty zorganizowanej przez „Press” w siedzibie Diners Club International

Z przeszłości do przyszłości

O polskiej transformacji i roli, jaką odegrały w niej media, rozmawialiśmy podczas debaty zorganizowanej z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie

Pozytywnie o zdrowiu

O promocji zdrowego stylu życia rozmawialiśmy w debacie zorganizowanej w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Początek drogi

Zrównoważony rozwój miast i regionów to wyzwanie, przed którym stoją samorządy i firmy.

Marka marzenie

Debata fachowców o tym, jak brand uczynić ikoną.

Archiwum tekstówFreelinker

fotoreporter
korektor
redaktor stron WWW
redaktor
Copyright 2014© Press sp. z o.o. sp.k.
Created by GoldenSubmarine