Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 25, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pod listem popierającym atak ministra Glińskiego na TVP Info 12 podpisów

Pod listem dziennikarzy popierającym wypowiedź wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego o propagandowej telewizji publicznej do wczoraj wieczorem pojawiło się 12 podpisów.

List otwarty „dziennikarzy TVP i wielu innych mediów” pojawił się w internetowym serwisie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w poniedziałek, nazajutrz po emisji prowadzonego przez Karolinę Lewicką programu „Minęła dwudziesta”, w którym minister Gliński powiedział dziennikarce: „wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni, ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna”.
„Ze smutkiem musimy przyznać rację prof. Glińskiemu” - napisali autorzy listu. „Od dawna mamy poczucie, że telewizja publiczna nie pełni roli, do jakiej została powołana, nie jest zdolna do rzeczywistego pluralizmu i respektowania przez dziennikarzy zasady bezstronnego opisu rzeczywistości” – stwierdzili, dodając: „Niestety, dziennikarze mający odwagę by przeciwstawiać się praktykom nierzetelnego dziennikarstwa służącego interesom kierownictwa TVP oraz ich politycznych mocodawców, zostali w ostatnich latach brutalnie zmarginalizowani lub wyrzuceni z telewizji”.
Do wczoraj list podpisali: Agata Ławniczak, Elżbieta Ruman, Jacek Karnowski, Maciej Mazurek, Marzena Nykiel, Jolanta Hajdasz, Jan Jankowski, Aleksander Wierzejski, Barbara Sułek-Kowalska, Krzysztof Świątek, Jadwiga Chmielowska oraz prezes SDP Krzysztof Skowroński.
Dlaczego prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich popiera polityka, a nie dziennikarza? - Reprezentuję tu tylko siebie, bo Stowarzyszenie nie zajęło stanowiska w sprawie tego incydentu – mówi Krzysztof Skowroński. - Podpisałem list, ponieważ zgadzam się z tym, co profesor Gliński powiedział o telewizji publicznej i dlatego, że źle oceniam zachowanie Karoliny Lewickiej w tym programie. Do studia telewizyjnego nie wchodzi się po to, żeby zniszczyć gościa, tylko wysłuchać, co on ma do powiedzenia – nawet jeśli się z tym nie zgadzamy. Szacunek dla gościa nie wyklucza dociekliwości, ale wywiad nie może być polemiką teza za tezę – dodaje Skowroński.
Rozmowę Karoliny Lewickiej z ministrem Glińskim inni dziennikarze szeroko komentują od niedzieli. Wielu przyznaje rację dziennikarce TVP Info – np. Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", napisał na Twitterze „Załamuje mnie, że są ludzie mediów, którzy w tym sporze biorą stronę Glińskiego. Tu chodzi o dziennikarstwo, nie politykę”.

(RUT, 25.11.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.