Dział: REKLAMA

Dodano: Październik 30, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizje nie będą emitować reklam niezdrowej żywności przy audycjach dla dzieci

Siedmiu nadawców telewizyjnych - Telewizja Polska, Telewizja Polsat, TVN, ITI Neovision, Telewizja Puls, Viacom International Media Networks Poland i The Walt Disney Company Polska – zobowiązało się nie emitować reklam niezdrowej żywności przy audycjach dla dzieci.

Porozumienie podpisano wczoraj w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Od tego czasu programom kierowanym do dzieci (nadawcy ustalili, że są to audycje emitowane w godz. 6-20 i adresowane głównie do 4-12-latków) nie będą towarzyszyły reklamy m.in. czekolady, wyrobów czekoladowych, innych słodyczy, dżemów, napojów gazowanych (np. Coca-Coli), chipsów ziemniaczanych i innych słonych przekąsek ani produktów z ciasta. Poza tym wykluczone będą spoty promujące wszystkie artykuły spożywcze i napoje, które nie spełniają "Kryteriów żywieniowych" opracowanych na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności i zaakceptowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
- Od początku grudnia reklamodawcy będą deklarowali, czy ich reklamy lub wskazania sponsorskie spełniają kryteria. Bez tych deklaracji spoty nie będą emitowane przy programach dla dzieci – mówi Marcin Wiśniewski, menedżer ds. wsparcia sprzedaży w biurze reklamy TVP.
Czy ograniczenia zmniejszą wpływy reklamowe telewizji? - Z kanałów Telewizji Polskiej tylko TVP ABC jest anteną, na której reklamy niezdrowej żywności będą nieobecne. Na innych antenach udział programów dla dzieci jest niewielki – odpowiada Marcin Wiśniewski.
Ograniczenia, do których w ramach samoregulacji zobowiązali się nadawcy, wynikają z ustawy o radiofonii i telewizji. - Ustawa jest jednak w tej sprawie nieprecyzyjna – stwierdza Krzysztof Luft, członek KRRiT. Zapisano w niej bowiem, że audycjom dla dzieci "nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące" niezdrowej żywności – nie jest to więc zakaz kategoryczny, nie definiuje też ani audycji, o których mowa, ani kryteriów kwalifikowania żywności.

(RUT, 30.10.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.