Dział: RADIO

Dodano: Marzec 20, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kamil Dąbrowa, Leszek Kozioł i Emil Marat o odejściu Rafała Olejniczaka (opinie)

Rafał Olejniczak (fot. materiały prasowe)

Branża odejście redaktora naczelnego Radia Zet Rafała Olejniczaka z Eurozetu wiąże z malejącą słuchalnością rozgłośni. Jednak rozstanie z nim nie oznacza, że problemy stacji zostaną rozwiązane.

Rafał Olejniczak z formalnie Eurozetem związany będzie do końca czerwca 2015 roku.  Dalszych planów zawodowych nie zdradza. Swoje odejście tłumaczy różnicami co do przyszłości stacji między nim, a właścicielem rozgłośni.
– Rafał to dobry menedżer, świetny radiowiec, który bez wątpienia poradzi sobie na rynku. Znał radio, zaczynał pracę w Zetce jako reporter, był dobrze przygotowany – komentuje Kamil Dąbrowa, dyrektor Programu I Polskiego Radia.
– Radio Zet ma od kilku lat problemy, których nie potrafi rozwiązać. Zmiany, jakie przeprowadzane są w stacji, nie przynoszą oczekiwanych efektów – komentuje Leszek Kozioł, prezes Radia Eska i wiceprezes ZPR Media. – Zetka ciągle notuje historyczne minima w badaniach słuchalności, co pokazują kolejne fale Radio Track. Stację dzieli już przepaść od głównego konkurenta, czyli RMF FM. Jeśli program nie osiąga postępu, to kto jest za to odpowiedzialny, jak nie redaktor naczelny Rafał Olejniczak? – dodaje Kozioł. W falach listopad ub.r. – styczeń br. oraz grudzień ub.r. – luty br. Radio Zet uzyskało 13,8 proc. udziału w czasie słuchania – to najniższy wynik uzyskany przez Zetkę w historii badań.
Również zdaniem Emila Marata, byłego wiceprezesa Radia PiN, a wcześniej dziennikarza Radia Zet, wyniki słuchalności Zetki mogły być powodem odejścia Rafała Olejniczaka. – Jednak to, że Radio Zet jest od kilku lat na fali spadkowej, to zasługa Roberta Kozyry – stwierdza Marat. – Dopóki była wielkonakładowa kroplówka na kampanie reklamowe, które robiły zasięgi, dopóty było dobrze. Kiedy pieniędzy na reklamę było mniej, okazało się, że król jest nagi. Króla rozebrał Robert Kozyra, nadając informacyjnemu, prestiżowemu radiu taki, a nie inny kierunek: radia muzyczno-rozrywkowego – uważa były wiceprezes Radia PiN.
Według branży odejście Rafała Olejniczaka nie rozwiązuje problemów Radia Zet. – To nie jest kwestia szefa dzisiaj, ale decyzji strategicznych podjętych dawniej. Mogę gdybać, ale może Rafał Olejniczak chciał zmienić i przywrócić rangę radiu, by mogło odbierać słuchaczy nie RMF FM, a radiowej Trójce? Być może tym się różnił z właścicielami – zastanawia się Emil Marat. – A być może Rafał chciał kontynuacji, a właściciele radykalnych zmian? – spekuluje z kolei Kamil Dąbrowa.
Rafał Olejniczak jest kolejnym menedżerem, który w ostatnim czasie odchodzi z Eurozetu. Jesienią 2014 roku dyrektorem biura reklamy przestał kierować Jaromir Sroga, który pracował w firmie 15 lat. Z kolei na początku grudnia 2013 roku Monikę Bednarek na stanowisku prezesa Eurozetu po ponad 12 latach zastąpił Andrzej Matuszyński.
Rafał Olejniczak pracę w Radiu Zet rozpoczął w 1996 roku. Zaczynał jako reporter, następnie był szefem projektów antenowych i dyrektorem informacji. W latach 2001-2008 zajmował stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia Zet, odpowiedzialnego za program. Później był dyrektorem rozwoju Grupy Eurozet i dyrektorem zarządzającym sieci Radio Plus. W 2009 roku rozstał się z grupą, by zrealizować własne projekty artystyczne. Od kwietnia 2010 roku doradzał Radiu Zet jako zewnętrzny konsultant. W kwietniu 2011 wrócił do Radia Zet, obejmując stanowisko redaktora naczelnego. Był także szefem stacji radiowych Eurozetu.
Obowiązki Rafała Olejniczaka przejmuje, jako p.o., Jarosław Paszkowski, dotychczasowy dyrektor Programowy Radia Zet. Paszkowski w Eurozecie pracuje od 2010 roku. Był dyrektorem programowym Antyradia, a od maja 2011 roku – Radia Zet. Przez ponad 10 lat był związany z Radiem Wawa jako dyrektor programowy i dyrektor radia.

(KOZ, 20.03.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.