Dział: INTERNET

Dodano: Październik 01, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google radzi się, w jaki sposób ma zapomnieć

Debata o tzw. prawie do bycia zapomnianym odbyła się wczoraj w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Spotkanie miało charakter otwarty. Do rozmowy zaproszono polskich specjalistów, głównie z zakresu prawa. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: Igor Ostrowski, szef Zespołu Prawa Technologii Mediów i Telekomunikacji w Europie, Jędrzej Niklas z Fundacji Panoptykon oraz Magdalena Piech z Konfederacji Lewiatan, a także dziennikarz "Polityki" Edwin Bendyk.
Spotkanie rozpoczął David Drummond, główny radca prawny Google, który odniósł się do wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku, aby z wyszukiwarek internetowych na życzenie zainteresowanych usuwać wyniki dla zapytań zawierające imię i nazwisko. „Od czasu wydania tego oświadczenia dostajemy prośby o usunięcie różnego rodzaju treści. Potrzebny nam jest do tego system, który będzie to kontrolował. Chcemy poznać waszą opinię w tej sprawie” – stwierdził Drummond.
Dyskusja toczyła się wokół konfliktu między obywatelskim prawem do informacji a tzw. prawem do bycia zapomnianym, co przejawia się między innymi chęcią usuwania wpisów w rejestrach karnych dotyczących poważnych przestępstw, kasowania kompromitujących zdjęć z Internetu czy likwidowaniem nieaktualnych informacji, które stawiają osoby w złym świetle. "Ważna jest nie tylko prośba osoby, ale także percepcja społeczna. Każde zgłoszenie powinno się rozważać indywidualnie. Z kolei Google nie jest instytucją rozstrzygającą" - twierdziła Magdalena Piech, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Podobnego zdania była Anna Giza-Poleszczuk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. rozwoju i polityki finansowej: "Wyszukiwarka internetowa nie może oceniać treści. Powinna być głupia. Zaś wiadomości w Internecie powinny być aktualizowane".
Zagraniczni gośćmi konferencji byli: Jimmy Wales (założyciel Wikipedii), Sylvie Kauffmann (naczelna "Le Monde"), Lidia Kołucka-Żuk (była dyrektor Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe), Peggy Valcke (Uniwersytet Leuven) oraz Luciano Floridi (Uniwersytet w Oksfordzie) wchodzący w skład rady ekspertów Google.

(IKO, 01.10.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.