Wydanie: PRESS 12/2011

Majętnemu napiszę

Pisanie książek za tych, którzy pisać nie umieją, to dochodowe zajęcie

Ogłoszenie w „Dzienniku Internautów” zachęca: „Dziennikarz Autor Widmo Ghost Writer pisarz na zamówienie biografia na zamówienie autor do wynajęcia”. Wisi tam od października 2010 roku, kiedy po filmie Romana Polańskiego „Autor widmo” temat anonimowych pisarzy był już Polakom bliższy, a w mediach pojawiło się kilka tekstów na ten temat. 

– Gdy udzieliłem z pięć wywiadów, zorientowałem się, że postać ghostwritera stała się dla mediów apetyczna. Pomyślałem: nie ma się co kryć – mówi Jerzy Andrzejczak. Kto wystawił go mediom? – Koledzy ghostwriterzy. Przez 20 lat pracowałem w tym fachu nieniepokojony, a tu nagle przyszła taka popularność – śmieje się. Nie zaznał jej, gdy pracował w „Razem”, „Angorze”, „Expressie Wieczornym”, „Super Expressie”, „CKM” czy nawet teraz, gdy dla jednego z wydawców czasopism przygotowuje teksty o gwiazdach.

Po zamieszczeniu oferty w „Dzienniku Internautów” otrzymał trzy propozycje napisania książek za kogoś jako duch. Wiosną 2012 roku ma skończyć jedno z tych zleceń: dla byłej dziennikarki telewizyjnej. Kiedy obejrzała „Autora widmo”, postanowiła, że znajdzie sobie takiego fachowca, jakiego miał premier Wielkiej Brytanii, i zleci mu napisanie własnej autobiografii. Wygooglała Andrzejczaka. Zaoferowała 45 tys. zł za książkę, na której okładce będzie tylko jej nazwisko.

Renata Gluza

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo