media reklama
01.08.2010 niedziela
Press
PresserwisPrenumerataKsięgarniaReklamaKontakt
Grand Press Photo 2007
A A A Drukuj Opinia Wyślij
Piotr Skórniki traci nagrody Grand Press Photo za złamanie regulaminu
Organizator Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2007 zdecydował, że jeden z laureatów - Piotr Skórnicki (”Gazeta Wyborcza Poznań”) - straci obie przyznane mu nagrody.
Piotr Skórnicki zdobył drugą nagrodą w kategorii przyroda oraz trzecią w kategorii sport (obie za zdjęcia pojedyncze). Po ogłoszeniu wyników okazało się, co zauważyli internauci, że zdjęcie w kategorii przyroda przedstawiające ptaki na dachu przystanku autobusowego jest częściowym fotomontażem. Fotograf zwiększył liczbę ptaków, by zdjęcie wypadło efektowniej. Taka praktyka jest niezgodna z art. 10 regulaminu konkursu, który fotomontaż uznaje za niedopuszczalny.
Wszyscy jurorzy Grand Press Photo po ponownej analizie zakwestionowanej fotografii uznali, że należy usunąć ją z listy laureatów konkursu, a autorowi odebrać nagrody. Przewodniczący jury Jean-Marc Bouju uznał czyn fotoreportera za oburzający i – jak stwierdził – w amerykańskiej redakcji taki fotoreporter straciłby pracę. Zdaniem innego jurora, Pawła Kopczyńskiego z Agencji Reutera, tego rodzaju manipulacje w fotografii prasowej nie mogą być tolerowane. Miesięcznik ”Press” jako organizator konkursu zdecydował – po zapoznaniu się z opiniami jurorów – że Piotr Skórnicki utraci obie nagrody.
- Przykro nam, że jeden z laureatów dokonał nadużycia, publikując fotomontaż w gazecie, a potem zgłaszając go na konkurs. Poniósł za to srogie konsekwencje. Niech to będzie nauczką dla wszystkich, którzy w dobie fotografii cyfrowej wybierają drogę na skróty – komentuje redaktor naczelny ”Press” Andrzej Skworz. - Grand Press Photo to konkurs, który ma promować najwyższe standardy techniczne i etyczne w fotografii prasowej. Jest ona rodzajem dziennikarstwa: tak samo jak dziennikarza piszącego, tak i fotoreportera obowiązuje więc przestrzeganie zasad etycznych zawodu - dodaje.
Zdjęcie ptaków Skórnickiego ”GW” opublikowała 14 października 2006 roku. Dzisiaj fotoreporter stracił nie tylko nagrody, został również zwolniony z pracy. ”Długoletni fotograf i fotoedytor >>Gazety Wyborczej<< w Poznaniu złamał najważniejszą zasadę obowiązującą w dziennikarstwie. Manipulując przynajmniej jedno ze swoich zdjęć, wprowadził w błąd redakcję i okłamał czytelników” – napisał w oświadczeniu Piotr Wójcik, szef działu fotograficznego ”Gazety”, który był jednym z jurorów konkursu. Wójcik przeprosił ”w imieniu swoim i redakcji czytelników, organizatorów Grand Press Photo i wszystkich, którzy poczuli się oszukani”.
Sam Skórnicki przysłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym rezygnuje z nagrody. ”Nagrodzone zdjęcie zrobiłem w październiku 2006 roku. Wtedy też prawdopodobnie wprowadziłem w zdjęciu zmiany, choć tego nie pamiętam. Niestety, zdjęcie w pierwotnej wersji nie zostało zarchiwizowane. W wyniku zbiegu okoliczności inkryminowane zdjęcie kilka miesięcy później wysłałem w wersji, która nie jest zgodna z regulaminem konkursu Grand Press Photo. Z całą odpowiedzialnością zaznaczam jednak, że zmiana ta nie została wykonana na potrzeby konkursu” – pisze Skórnicki. On również przeprosił organizatorów Grand Press Photo i kolegów fotoreporterów za zaistniałą sytuację. W obronie dorobku Skórnickiego stanęli jego koledzy z poznańskiej redakcji ”GW”.
Zobacz też:
Skórnicki zwolniony, szef działu foto "GW" przeprasza Grand Press Photo
Skórnicki rezygnuje z nagrody
Pracownicy poznańskiego oddziału "GW" bronią zwolnionego fotografa



(CP) 2007-05-17dodaj opinię : wyślij znajomemu : powrót
« poprzedni
Piotr Skórnicki zwolniony, szef działu foto GW przeprasza Grand Press Photo

grand press photo 2007

 

Lista zwycięzców

Rozmowa ze zwycięzcą 
 

historia kontrowersyjnego zdjęcia

 

Opinie jurorów

 

prasa o konkursie

 

jury

Przewodniczący Jean-Marc Bouju
Pozostali członkowie 
 

Materiały dla prasy

 

Wystawa w Poznaniu

 

wystawa w Bydgoszczy

 

sponsorzy

Press
www.press.pl
Press sp. z o.o. sp.k.
ul. Trybunalska 57
60-325 Poznań
Grand Press
www.grandpress.pl
Grand Press Photo
www.grandpressphoto.pl
Presserwis
www.presserwis.pl
Press Euro
www.presseuro.pl
Press Cup
www.presscup.pl
© Press sp. z o.o. sp.k. Za pozycjonowanie tego serwisu odpowiada Sunrise System.