Dział: IMPREZY

Dodano: Czerwiec 03, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mathias Döpfner i Michael Ringier w debacie o przyszłości mediów

Debatę o przyszłości mediów w Europie, jaką wczoraj zorganizowała Polska Agencja Prasowa wraz z Ringier Axel Springer Polska, z udziałem m.in. Mathiasa Döpfnera, prezesa Axel Springer SE, i Michaela Ringiera, współwłaściciela Ringier AG, zdominowały znane żale wydawców prasy na konkurencję w Internecie i zarzuty wobec monopolistycznych praktyk Google.

Obecność szefa niemieckiego koncernu sprawiła, że sala Centrum Prasowego PAP w Warszawie wypełniła się do ostatniego miejsca - mimo transmisji internetowej z debaty. Gdy prowadzący dyskusję redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota przypomniał list otwarty Mathiasa Döpfnera do prezesa Google, debatę zdominował temat problemów wydawców prasy z konkurencją ze strony firm technologicznych. Ich zdaniem Internet (w tym Google) zabija jakościowe dziennikarstwo.

"15 lat temu popełniliśmy błąd, bo zaoferowaliśmy wszystkie nasze materiały w kanałach dystrybucji cyfrowej za darmo. Nie doceniliśmy Internetu, postrzegając go tylko jako miejsce reklamy naszych gazet" - mówił Döpfner.

"Za sprzedawanie podróbek markowych towarów płaci się kary, ale kopiowanie artykułów prasowych i zarabianie na ich udostępnianiu w Internecie jest dozwolone. Potrzebujemy prawnych ram i uczciwych zasad wobec naszego biznesu" - wtórował mu Michael Ringier.

"Zanim uderzymy w Google, Apple czy Amazon, powinniśmy uderzyć się we własne piersi" - mówił Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki" i prezes wydającej ją spółki Polityka. "Wydawało nam się, że nowe technologie to nowe narzędzia pracy, nowe kanały dystrybucji dla naszych treści i nowe źródła dochodów. To wszystko okazało się fałszem" - przyznał Baczyński.

"Debata o przyszłości mediów przekształciła się w debatę, jak pomóc rynkowi wydawniczemu, który ma największe problemy" - skwitował Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Jego zdaniem do sytuacji tej przyczyniła się nie tylko polityka wielkich korporacji, ale także "spadek potencjału intelektualnego odbiorców, który sprawia, że odchodzimy od słowa i działamy obrazem, odchodzimy od treści pogłębionych do czytania tylko nagłówków". "Nie ukrywam, że my jesteśmy tego beneficjentem" - dodał prezes Cyfrowego Polsatu.

Debacie i atakom na swojego pracodawcę cierpliwie przysłuchiwał się obecny na sali Piotr Zalewski - communication & public affairs manager Google Poland. Na koniec wstał i poprosił dziennikarzy zainteresowanych tematem o osobisty kontakt. Wręczył swoją wizytówkę także Döpfnerowi.

- Padło tu wiele nieprawdziwych zarzutów wobec Google. Moją rolą jest na nie odpowiadać i wyjaśniać. Na przykład z tak krytykowanego przez wydawców Google News mogą oni przecież wyłączyć swoje serwisy - powiedział "Presserwisowi" Zalewski. (GK) 

Od lewej: Michael Ringier, Dominik Libicki, Jerzy Baczyński i Mathias Döpfner (fot. Szymon Jankowski)
Honorata "Honey" Skarbek i Dawid Kwiatkowski mają przyciągać do pisma nastolatków
Debatę prowadził Bogusław Chrabota (fot. Szymon Jankowski)

(03.06.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.